İnsanlığın başlangıcına beton döküldü

İnsanlığın başlangıcına beton döküldü

Şanlıurfa’da bulunan ve sırları halen araştırılan Göbeklitepe’ye ‘beton’ döküldüğünü eski kazı başkanı Klaus Schmidt’in eşi, arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt duyurdu

Göbekli Tepe kazılarını vefatına kadar devam ettiren Klaus Schmidt’in eşi, arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, kazı alanına beton döküldüğünü duyurdu.

Neolitik dönem insan topluluklarını tanımak için büyük önem taşıyan Göbekli Tepe’de baştan itibaren kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, beton dökülmesi olayını Instagram hesabından açıkladı. 4 yıl önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Klaus Schmidt’in eşi ve çalışma arkadaşı Çiğdem Köksal Schmidt, “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?” diyerek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Burası Göbekli Tepe. Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar” diye yazdı.

‘KLAUS HAYATTAYKEN ‘ASFALT DÖKMEYİZ’ DEMİŞLERDİ’

Schmidt açıklamasının devamında ise şu ifadeleri paylaştı:

“Orada da 15 cm derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken. Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?”

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar