İnsanlık yan yan uçan tek kanatlı bir kuş

İnsanlık yan yan uçan tek kanatlı bir kuş

“Bugünün dünyasında kız doğmak bir risk,” diye belirtiyor UNICEF’in kadın yöneticisi

Bugünün dünyasında kız doğmak bir risk,” diye belirtiyor UNICEF’in kadın yöneticisi.

Feminist hareketlerin bütün dünyada elde ettiği kazanımlara rağmen kadının çocukluğundan itibaren maruz kaldığı ayrımcılığı ve şiddeti teşhir ediyor.

1995’te Pekin’de kadın hakları üzerine gerçekleştirilmiş uluslararası bir konferans, günümüz dünyasında erkeklerle aynı işi yapan kadınların bu iş karşılığında erkeklerin kazandığının üçte birini kazandıklarını ortaya çıkardı. Her 10 yoksuldan 6’sı kadın ve ancak her 100 kadından yalnızca biri bir mülk sahibi.

İnsanlık yan yan uçan tek kanatlı bir kuş. Parlamentolarda ortalama her 10 kanun yapıcıdan ancak biri kadın; bazı parlamentolarda ise hiç kadın yok.

Kadının evdeki, fabrikadaki ve ofisteki somut yararı kabul ediliyor, hatta yatakta ve mutfakta elzem olabilecekleri itiraf ediliyor; ama kamusal alan, potansiyel olarak savaşmak ve iktidar mücadeleleri için doğmuş erkeklerin tekelinde.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNICEF’in başında bulunan Carol Bellamy’nin konumu çok sık rastlanan bir durum değil. Birleşmiş Milletler eşitlik hakkını telkin etse de uygulanmıyor. En büyük uluslararası örgütte kararların alındığı üst düzey görevlerde her 10 pozisyondan 8’ini erkekler işgal ediyor.

[Eduardo Galeano, Tepetaklak]


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar