İnternette tektipleştirme koyulaşıyor

İnternette tektipleştirme koyulaşıyor

Yasaklanmış haber sitelerine erişim olanağı veren VPN programları da engellenecek

Bilgiye erişimi ve iletişimi engellemek için internet üzerinden yapılacak yayınlara sansür ve yasak uygulamalarından sonra sıra VPN programlarına geldi.

İnternet üzerinden yapılacak yayınlara Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren yasa tasarı geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Buna göre yurtdışından veya yurtiçinden, Türkçe olan veya olmayan, internet ortamında düzenli olarak yapılan tüm sesli ve görüntülü yayınlar RTÜK tarafından denetlenecek.

İnternet yayınları için öncelikle yayın lisansı alma şartı getirilecek. Ancak lisansı almış olmak da yetmeyecek, bir de MİT ve Emniyet’in güvenlik soruşturmasından geçmek gerekecek.

İş bununla da bitmiyor. Eğer içerik denetiminden geçemezse lisans iptal edilebiliyor ya da içeriklerin ayıklanması ve erişim engelleme kararı alınabiliyor.

Türkiye’de haber sitelerine sık sık getirilen engelleme kararı VPN programları kullanılarak aşılabiliyordu. Ancak Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK) bunu engellemek için de kolları sıvadı. Şimdi kullanılan VPN programları da engellenerek, bilgi ve bilgiye erişim de tek tipleştirilecek.

Sadece rejimin izin verdiği bilgilere ulaşım hakkı tanıyacak bu uygulamayla toplumun denetim altına alınması hedeflenirken, basının rahat ve özgürce çalışmasının önündeki engellere de bir halka daha eklenmiş olacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar