Irak’taki protestolarda 28 kişi hayatını kaybetti

Irak’taki protestolarda 28 kişi hayatını kaybetti

Bağdat’ta sokağa çıkma yasağına rağmen hükümet karşıtı eylemler devam ediyor

YAŞANACAK DÜNYA

Irak’ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı illerde “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilerde şu ana kadar biri polis 28 kişi öldü, bin 177 kişi yaralandı.

Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekim’den bu yana “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu”nun protesto edildiği hükümet karşıtı gösterilere ve polisin saldırılarına sahne oluyor.

Er-Rafideyn Operasyonlar Komutanlığı’nda görevli subaylardan Hakim el-Esedi, eylemcilerin Zikar vilayetine bağlı Suk eş-Şuyuh ve Ed-Devaye ilçelerindeki kaymakamlık binaları, Suk eş-Şuyuh belediye binası ve En-Nasıriyye kentindeki mühendisler sendikası binasını ateşe verdiğini belirtti.

Eylemler nedeniyle 3 kentte daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Irak yönetimi, hükümet karşıtı gösterilerin yoğun olduğu Bağdat’tan sonra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladı.

Eylemlerin devam ettiği Basra, Divaniye, Kerbela, Vasit ve Kerkük gibi bazı kentlerde ise henüz bu yönde bir karar duyurulmadı.

Bağdat’ta sokağa çıkma yasağı ve yoğun güvenlik önlemlerine rağmen hükümet karşıtı eylemler ise devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar