İran, Irak’taki ABD üslerini vurdu

İran, Irak’taki ABD üslerini vurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed ve Erbil’deki üslerini balistik füzelerle vurdu. İran kaynakları, misillemede 80 ABD askerinin öldüğünü ve çok sayıda uçağın hasar gördüğünü iddia etti.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından bölgede tansiyon yükseliyor.

İran, ABD’nin Irak’taki el-Esad ve Erbil üslerini balistik füzelerle vurdu. ABD üslerine yönelik balistik füzeli saldırı, Devrim Muhafızları Ordusu tarafından gerçekleştirildi.

Pentagon, el-Esad ve Erbil üslerine 10’dan fazla balistik füzeyle saldırı düzenlendiği açıkladı. İran devlet televizyonu ise iki üsse 15 füze fırlatıldığını ve 80 ABD askerinin öldürüldüğünü öne sürdü. Kürt haber ajansı Rudaw’ın İranlı askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Ayn el-Esad üssündeki ABD’ye ait çok sayıda askeri uçak hasar gördü.

İran tarafından yapılan açıklamalarda, ABD’nin olası misillemesine karşılık vurmak için 100 hedefin belirlendiği ifade edildi. Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarıldığı açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İran’ın füze saldırılarının ardından Beyaz Saray’da ‘ulusal güvenlik konseyi’ toplantısı yapıldı. CNN, ABD Başkanı Donald Trump’ın akşam saatlerinde Oval Ofis’te ulusa sesleniş konuşması yapacağını duyurdu. Ancak bu bilgiden kısa süre sonra Beyaz Saray iletişim ofisi, Trump’ın bu gece kameraların karşısına geçmeyeceğini belirtti. Ancak Trump her zaman yaptığı gibi twitterda boy gösterdi. Saldırının ardından Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, “Her şey yolunda! İran’dan Irak’taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın, açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar