Irkçı saldırıya uğrayan işçilerin köylerine tam teşekkülü karantina!

Irkçı saldırıya uğrayan işçilerin köylerine tam teşekkülü karantina!

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan işçilerin köyü koronavirüs bahanesiyle 7 gün süreyle karantinaya alındı. İşçileri ziyaret etmek isteyen Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi parti ve kitle örgütü temsilcilerinin köye girişi bu gerekçeyle engellendi.

Kürt tarım işçilerinin Sakarya’nın Ortaköy ilçesi Sırt Mahallesi’nde uğradıkları ırkçı saldırıyı resmi makamlarca inkar ederek üstünü kapatmaya, dolayısıyla ırkçı saldırganlara “arkandayım” mesajı vermeye odaklanmış devlet aklı; bu sefer de işçilerin seslerini duyurmayı engellemeye, kendileriyle görüşmek isteyenlerden yalıtmaya çalışıyor. “Saldırı olmadı” diyerek olayın üstünü kapatmaya çalışan, fakat oluşan kamuoyu tepkisi ve işçilerin basına da yansıyan ifadeleri sonrasında kerhen de olsa iki kişinin gözaltına alındığını açıklamak zorunda kalarak ırkçılığı siyaseten desteklediğini gizleme gereği bile duymayan bu yaklaşım, Covid-19 vakası bulunmayan işçilerin köylerini pandemi bahanesiyle karantinaya aldı, işçileri ziyaret etmek isteyen Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi parti ve kitle örgütü temsilcilerini köye almadı.

Tarım işçilerine çalıştıkları yerlerde hiçbir ihtimam göstermeyen, denetim ve kontrol yapmayan devletin, saldırıdan sonra köylerine dönmek zorunda kalan ve herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen işçileri tam teşekkülü (!) şekilde karantinaya alması, ırkçılığın nasıl bir siyasi dayanağa sahip olduğunu da bir kez daha gösterdi.

Karar, Mazıdağı Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulu tarafından koronavirüs (Kovid-19) gerekçe gösterilerek alındı.

Kaymakamlık karantina kararını “Mevsimsel tarım işçilerinin sirkülasyonunun yoğun olduğu, bu işçilerin karantina kurallarına uymadan yerleşim yerlerine geldikleri anlaşıldığından toplum sağlığı Covid-19 sağlık taramalarının yapılmasına 06.09.2020 saat 20.00’dan itibaren 7 gün süreyle karantina altına alınmasına” ifadeleri ile duyurdu.

Köyde vaka yok ama engelleme var

Saldırıya uğrayan işçileri ziyaret etmek için Mardin’e giden Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri ise askerlerce engellendi. Köy girişinde görevlendirilen bazı askerlerin üzerine koruyucu elbiseler giydikleri görüldü.

Yol üzerinde iki ayrı noktada oluşturulan kontrol noktalarında araçları durdurulan heyet üyeleri ise, kimlik kontrolünden geçirildi. Buna rağmen mahallenin girişine ulaşan heyetin geçişine “Mahallenin karantinaya alındığı” gerekçesiyle izin verilmedi.

Heyette yer alan isimlerin ulaştığı mahalle halkı ise, karantina kararı alınmasını meşru kılacak bir Kovid-19 vakasının bulunmadığını belirtti.

Engellemeye rağmen aileleri ziyaret etmek isteyen Kürdistani İttifak Çalışması heyetinde yer alan HDP’li milletvekillerinin bu konuda askeri yetkililerle tartışmaları sürüyor. Heyetin mahalleye girişlerine izin verilmemesi halinde bulundukları noktada açıklama yapması bekleniyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar