Irkçılık: 30 yıl önce, 30 yıl sonra

Irkçılık: 30 yıl önce, 30 yıl sonra

Her dört Kuzey Amerikalı siyahtan biri cezaevinden geçiyor ya da orada yaşıyor. Başkent Washington’da her dört siyahtan üçü en az bir kere tutuklanmış. Bütün bunlar “siyahilerin suçlu, beyazların masum olduğu” ön kabulünün sonuçlarını gösteriyor

Son zamanlarda ulusun ırkçı geleneklerine karşı dikkate değer başarılar kazanan insan hakları hareketlerinin kazanımlarını kimse inkâr edemez. Siyahların şartları iyileşti. Bununla beraber, siyahların işsizlik sorunu beyazların iki katı ve yolları hâlâ üniversiteden çok cezaevlerine düşüyor.

 

Her dört Kuzey Amerikalı siyahtan biri cezaevinden geçiyor ya da orada yaşıyor. Başkent Washington’da her dört siyahtan üçü en az bir kere tutuklanmış.

 

Amerika’da ırksal demokrasi denen şey tam bir sosyal piramide benzer; zirvedeki zenginler beyazdır ya da kendini beyaz sanır.

 

Kanada’daki yerlilerin başına da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerlilerin başına gelenlerin oldukça benzeri geliyor: Nüfusun yüzde beşinden fazla değiller ama her on mahkûmdan üçü siyah ve bebek ölüm oranı beyazlarınkinden iki kat fazla.

 

Meksika’da yerli nüfusun ücretleri ortalama ulusal gelirin yarısına zorlukla ulaşıyor, beslenme yetersizliği iki kat fazla.

 

[Tepetaklak, Eduardo Galeano]

***

“New York’ta geçen hafta bir gün aniden çıkan güneşle birlikte başta Central Park olmak üzere Manhattan’ın birçok yerinde sosyal mesafelendirme kuralları ihlal edilmiş, ancak polis kimseye müdahale etmemişti. Brooklyn’de ise ihlal nedeniyle polisin şiddetine maruz kalan 41 kişi tutuklandı.

Tutuklananların 35’inin siyahi, 5’inin Hispanik ve sadece 1 tanesinin beyaz Amerikalı olduğunun anlaşılması üzerine Brooklyn Bölge Savcısı, kovuşturma açmayacağını söyledi. New York’un doğusunda polisler siyahilere saldırırken, Manhattan’dakilere polisin gülümseyerek maske dağıtması gibi örnekler Korona’yla birlikte görünürlüğü artan ırkçılığın maskelenmesini gittikçe zorlaştırıyor.

Bütün bu olanlar “siyahilerin suçlu, beyazların masum olduğu” ön kabulünün bu topraklarda hâlâ çok güçlü bir şekilde var olduğunu gösteriyor.” (Zahide Can, T24, 17 Mayıs 2020)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar