“İş kazası” mı, trafik canavarı mı, fıtrat mı?

“İş kazası” mı, trafik canavarı mı, fıtrat mı?

Çankaya Belediyesi’nin Çanpaş isimli taşeron firması bünyesinde çalışan temizlik işçisi Musa Karabuğa mesai saatleri sırasında kendisine çarpan araçla ağır yaralandı, Karabuğa’nın yaşadığına “iş kazası” denilmedi!

Musa Karabuğa, 37 yaşında, evli, üç babası bir temizlik işçisi. AKP’nin “taşerona kadro” yanıltması döneminde taşrona bağlı olarak Çankaya Belediyesi’nde çalışıyordu. Çankaya Belediyesi, “taşerona kadro” meselesinin nasıl bir yanıltmaca olduğunu kanıtlarcasına onu ve arkadaşlarını adını internet sitesine bile koymadığı Çanpaş isimli şirkette istihdam ederek, “kadro” külfetini sırtından atmıştı.

Karabuğa’nın kendisi, ailesi ve  çocukları için hayalleri vardı. Bu hayallerinden birini, 1 ay önce krediyle ev alarak gerçekleştirmek istedi. Çalışırken bir aracın gelip kendisine çarpıp, ortadan kaybolacağını nerden bilebilirdi ki! Ailesinin yaşayacağı acıları…

Musa Karabuğa, 2 Eylül’ü 3 Eylül’e bağlayan gece, ekip arkadaşlarıyla Balgat civarında çöpleri toplarken bir araç hızla gelip kendisine çarpıp, kaçtı. Musa ağır yaralı olarak yerde yatarken, kendisine çarpan araç ortalıktan kayboldu ve halen bulunamadı!

Musa ise olaydan bir saat sonra hastaneye kaldırılabildi ve hala yoğun bakımda, hayati tehlikeyi atlatamadı.

Asıl soru ise şu: Bu olay sadece basit bir trafik kazası olarak mı adlandırılmalı yoksa iş “kazası” da denilebilir mi?

Çünkü anlaşılan o ki ölümle cebelleşen Musa’nın yaşadığının aslında ne olduğu tanımlanmıyor. Kimse bunun sorumluluğunu almak istemiyor.

Oysaki Musa mesai saatleri içinde, işini yaparken yaşadı bunu. Objektif olarak bir “iş kazasıydı” sözkonusu olan. Bu “iş kazasında” da sorumluluk esas olarak şirkete aittir. Ya da o saatte trafiği sağlıklı bir şekilde kontrol etmesi gereken devlete… Ama ne şirketten ses çıkıyor ne de Musa’ya çarpıp kaçan ve belli ki sarhoş olan şoföre dair bir gelişme var.

Sonuç itibariyle ortaya çıkan tablo, Musa’nın kendi ölümünden sorumlu olduğunun ilan edilmesine açık bir tablo. Kısacası “işin fıtratında var” denilmeye açık bir tablo.

Fakat gerçek tüm çıplaklığıyla ortada duruyor. Musa mesai saatleri içinde, işini yaparken bu “kaza”yı yaşadı. Yasal olarak da bunun tanımı “iş kazası” olarak yapılır. İşin Musa’nın dalgınlığına, şoförün sarhoşluğuna ya da “fıtrat” gibi sihirli bir değneğe bağlanarak aklanmaya çalışılmasının zemini yoktur.

“Belirsizleştirilen” bu tür “kazaların” her birinin, yarın olabileceklerin de “fıtrata” bağlanması dışında yaratacağı bir sonuç yoktur.

Ankara Alınteri


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

2 Yorumlar

 • Bekir
  11/09/2018, 21:00

  Hastamızı maalesef kaybettik

  YANIT
 • ilhan demir
  13/09/2018, 01:13

  İlahi adalet elbet gerçekleşecek…
  Bu dünyada hakkını vermeyenler Mahşer de hesabını verecek öyle ya da böyle,,,

  YANIT

İlgili yazılar