İşçi ve doğa düşmanı Cargill’e vergi kıyağı!

İşçi ve doğa düşmanı Cargill’e vergi kıyağı!

Açlıkla yüz yüze kalan milyonlarca emekçiye üç kuruşluk “yardımlar” çok görülürken 671 şirkete devasa oranlarda vergi kıyakları yapılıyor. Bu şirketlerden biri de işçi ve doğa düşmanı ABD menşeli Cargill!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 1-29 Şubat tarihleri arasında düzenlenen yatırım teşvik belgelerini 22 Nisan günü Resmi Gazete’de yayınlayarak, yürürlüğe soktu. Açlıkla yüz yüze kalan milyonlarca emekçiye üç parayı çok gören burjuva devletin 671 şirkete devasa oranlarda yatırım teşviki verdiği ortaya çıktı. Bu şirketler arasında 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesinde büyük rolü olan, işçi ve doğa düşmanı ABD menşeli Cargill de var.

Cargill’e verilen “teşvik” az buz bir şey de değil: Yüzde 70 oranında vergi indirimi gerilen şirkete KDV ve gümrük vergisinden istisna sağlanıyor. Devlet tarafından kurumlar vergisi indirimi de uygulanarak şirketin 44 milyon 659 bin 79 liralık yatırımına ‘katkı sunuluyor’.

Amazon ormanlarının talanı ve sendika düşmanlığıyla ünlü Cargill, Türkiye’de 14 işçiyi sendikalaştıkları için işten atmış ve buna “üretim daralmasına gittiğimiz için” kılıfı geçirmiş, işçilerin işe iade edilmesine yönelik mahkeme kararını da tanımamış bir şirket! İşten atılan işçilerin direnişi 17 Nisan’da 2. yılına girmişti.

Hükümetin Şeker Kurulu’nu kapatıp hemen ardından da 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararı almasında Cargill’in etkili olduğu iddia ediliyordu. Cargill’in Ocak 2018’de yayımladığı raporunda, kotaların kaldırılmasını, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini isteniyor ve devletin yapacağı her türlü çalışmaya paydaş olarak katılma talebi yer alıyordu. Cargill’e göre, özelleştirme halinde Türkiye daha hızlı büyüyecek, üretim, istihdam ve ihracat artacak, hükümet de daha fazla vergi toplayacaktı. Raporda özelleştirme halinde, NBŞ üretiminin yüzde 50’lere yaklaşacağı belirtiliyordu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar