İşçiler kendi OHAL’lerini ilan edemiyor!

İşçiler kendi OHAL’lerini ilan edemiyor!

Kalabalık şantiyelerde işçiler corona riski altında dip dibe çalışmaya devam ediyor. Bir yandan işsiz kalma korkusu diğer yandan da hastalık tedirginliği yaşayan işçiler koşullarını teşhir etmeye devam ediyor. Çamlıca Televizyon Kulesi şantiyesi de bunlardan biri.

Burjuva devlet “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” diyerek sınıf karakterinin altını bir kez daha çizerken, işçiler oldukça kalabalık şantiyelerde, dip dibe, bir taraftan korona diğer taraftan da diğer işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasının tedirginliğini yaşayarak, üstüne bir de “ya işsiz kalırsam?” korkusuyla boğuşarak çalışmaya devam ediyor.

İşçiler için birer kölelik kampından farklı olmayan şantiyelerden biri de Çamlıca Televizyon Kulesi. Oldukça kalabalık olan bu şantiyede işçiler, dip dibe çalışmaya devam ediyor. Emaar’da olduğu gibi aynı asansöre biniyorlar, asansör kuyruğu bile ciddi bir risk oluşturuyor. Üstüne bir de asansörün bozulma riskinin tedirginliğini yaşıyorlar.

İnşaat İş’e video yollayarak çalışma koşullarını teşhir eden işçilerin çalışma koşulları her açından riskli:

Emaar şantiyesinde de koşullar aynı. İnşaat-İş, Emaar yöneticileriyle dün bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmede patron tarafı en fazla hijyen önlemlerini biraz daha genişletelim demiş, şantiyenin kapatılması konusunda devletin böyle bir karar almadığı gerekçesini öne sürmüştü.

O görüşmeyle ilgili açıklama yapan İnşaat-İş şunları belirtmişti:

Emaar şantiyesinde gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucu, Emaar yönetiminin sorunun giderilmesi yönünden köklü bir çözüm olan şantiyedeki inşayı durdurarak işçilerin ücretli izne ayrılmasının gündemlerinde olmadığı anlaşılmaktadır.

 

Sendika olarak bugün Emaar şantiyesi yetkilileriyle yaptığımız toplantı bizlere, şantiyelerde alınan her türlü önlem yetersiz kalacaktır. İşçilerin salgından en az şekilde etkilenmelerinin köklü çözümü üretimin tamamen durdurularak işçilerin ücretli izne çıkartılmasıdır. Şantiyelerde inşayı durdurmayı ve işçileri ücretli izne ayırmayı göze almayan her yaklaşım işçi arkadaşlarımızın hayatı pahasına sermayelerinin katlanarak büyümesine öncelik verir.

 

Bugün Emaar şantiye yetkilileri ile yaptığımız toplantı sonucu işçi arkadaşlarımızın can güvenliği noktasında kaygılarımızın daha da arttığını söylemek zorundayız.

 

Bu anlamda, İnşaat İşçileri Sendikası olarak Emaar şantiyesindeki denetimlerimizi ve çalışmalarımızı yoğunlaştırma kararı aldık.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar