İşçiler “Özsüt kaçma, haklarımızı ver!” dedi

İşçiler “Özsüt kaçma, haklarımızı ver!” dedi

Özsüt işçileri bugün de zarar ettiği gerekçe gösterilerek kapatılan Kadıköy şubede çalışan ve bir anda işsiz bırakılan 13 arkadaşlarının hakları için eylemdeydi

Daha önce işten atılan arkadaşları ve ödenmeyen ücret ile diğer hakları için direniş yapan, polis saldırısına uğrayan ve o direnişler sonucu 386 işçinin alacaklarını ödettiren Özsüt işçileri, bugün de Kadıköy Şube’nin işçilerin alacakları ödenmeden kapatılmasına karşı eylem yaptı. Özsüt’ün Kadıköy şubesinin “zarar ediyor” denilerek, işçilerin hiçbir hakkı ödenmeden kapatılmasına karşı eylem yapan işçiler, “Özsüt kaçma, haklarımızı ver!” dedi.

Saat 18.00’de Kadıköy’de bulunan Özsüt şubesi önünde toplanan işçiler açıklama öncesinde “Özsüt kaçma hakkımızı ver!”, “Haksızlık varsa direniş de var!”, “Birleşe, birleşe kazanacağız!” sloganlarıyla toplandı. İşçilerin toplanması sürerken, Genç İşçi Derneği  de “Özsüt işçisi yalnız değildir!” sloganlarıyla desteğe geldi. Açıklama öncesinde sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak!” sloganları atıldı. Özsüt işçileri adına yapılan kısa konuşmada, işçilerin şimdiye kadar yaşadıkları süreç aktarıldı.

Yapılan konuşmada, “Özsüt STF Gıda 20 Ağustos’ta 13 Özsüt işçisi arkadaşımızı, pazartesi yani 19 Ağustos’a kadar çalıştırıp 20 Ağustos’ta ellerine bir kağıt verip ‘biz burayı kapatıyoruz bizimle çalıştığınız için teşekkürler’ diyerek kapı dışarı etti. Özsüt STF Gıda, işçi arkadaşlarımızı hiçbir sebep kapı dışarı etti. Yasa gereği işçi arkadaşlarımıza 15 gün önceden bildirimde bulunmaları gerekirken bunu yapmadı, yasayı çiğneyerek haklarımızı gasp etti . İkincisi kapanış tarihini bildirmeleri gerekirken bunları da söylemedi. Hukuksuzluk yaptı. En önemlisi de Özsüt’ten çıkarılan arkadaşlarımız 20 Ağustos’ta çıkarılmış olmalarına rağmen STF Gıda Sanayi Tic. AŞ. olarak çıkış belgesi veriliyor ‘tüm haklarımızı aldık’ diyerek… Fakat işçi arkadaşlarımızın hiçbir hakkı yatırılmıyor. Bu hukuksuzluğa karşı bizler ellerinde kalan tek ve son yerleri olan Ümraniye Meydan AVM’de kalan Özsüt şubesi önünde direnişi sürdürme kararı aldı. Biz bugün buradan uyarıyoruz: Biz Özsüt işçileri olarak bu arkadaşlarımızın yanındayız yanında olacağız” denildi.

Ayrıca Özsüt yetkililerinin Kadıköy şubesinin kapatılacağını “daha önceden beyan ettik” söylemleri hatırlatılarak, işçilere verilen belgelerde de 25 Ağustos’a kadar açık olduğunun gösterildiği belirtildi. Buna rağmen yapılan tebliğlerde işyerinin kapanış tarihinin işçilerin işten çıkarılış tarihi olan 20 Ağustos olmasına dikkat çekildi.

Konuşmalarda işçiler 5 Eylül’e kadar gasp edilen haklarının ödenmemesi halinde Ümraniye Meydan AVM önünde direnişe geçeceklerini ifade ettiler.

Açıklama öncesinde konuşan Filiz Yiğit isimli kadın işçi Özsüt’te uğradığı mobingi anlatıp direnişte olan arkadaşlarının yanında yer aldığını ve Özsüt firmasının işçilere yaklaşımını teşhir etti.

Ardından yine genç işçilerden Kaan Tekin de Özsüt firmasının işçilere herhangi bir yasal belge vermeden işten çıkarıp, hukuksuzca işçileri mağdur ettiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından destek için gelenlerden KHK’yla ihraç edilen emekçilerden Kenan Güngördü de kısa bir konuşma yaptı. Birlikte mücadele çağrısı yapan Güngördü, “Dünyanın her yerinde zalime karşı direniş haktır diyerek Kürt illerindeki kayyumlara, işten atmalara, doğa katliamlarına hayır diyor ve her yerde direnmeye devam ediyoruz. Zalimin zulmü arttıkça daha hızlı gidecektir. Bugün Diyarbakır, Mardin ve Van ‘da Türkiye’nin her yerinde kayyumlara karşı direnen Kürt halkı ve dostlarına da buradan selam göndermek istiyorum” diyerek başladığı konuşmasında işçiler, destekçiler ve Kadıköy halkı tarafından alkışlarla desteklendi.

Güngördü’nün kayyumlardan bahsetmesi üzerine sivil polisler tarafından yapılan taciz de boşa çıkarıldı. Güngördü konuşmasının devamında “işçi ve emekçilerin onurlu duruşunun ve mücadelesinin sonucunda inanıyorum ki bu düzeni alaşağı edeceğiz, emek kazanacak “ dedi.

Kenan Güngördü’nün ardından direnişlerini İstanbul Ataşehir Paladdıum Tower önünr taşıyan Cargill işçileri adına Tek Gıda-İş örgütlenme uzmanı Suat Yerlikaya söz aldı.

Yerlikaya konuşmasında “Paladium Tower önünde direnişimizi sürdürüyoruz ve bugün de Özsüt işçileri dostlarımızın yanındayız. Çünkü Özsüt , Flormar veya başka direnişlerin isimleri farklı olabilir ama bu ülkede mücadelenin ortak bir ismi var, hak yemenin ortak bir ismi var ve bunlara karşı duracak olanların da ortak tarafları var. Bizler taraflarımızı belli etmek zorundayız” diyerek Cargill işçileri olarak Özsüt işçilerine desteklerini sundu.

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklamasında şunlar belirtildi:

Biz Kadıköy Özsüt işçilerine çalıştığımız Kadıköy şubesinin kapanacağı söylenmiş; tazminatlarımızın, maaşlarımızın, yemek kartlarımızın, yani hakkedişlerimizin ödenmesi konusunda ise hiçbir adım atılmamıştır. Özsüt şubesini kapatırken, işçi ihbarcısı olan mağaza sorumlusunu da yanına alarak kaçmıştır. Özsüt, biz işçileri oyalamakta, hakkedişlerimizin ödenmesi için ilettiğimiz  talepleri ise görmezden gelmektedir.

Buradan Özsüt STP Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş ‘ye sesleniyoruz! Kapatılan Kadıköy Özsüt şubesinin işçileri olarak tüm hakkedişlerimizi istiyoruz. Size 6 Eylül’e kadar süre veriyoruz Bu süreye kadar hakkedişlerimiz verilmezse eğer eylemimizi Ümraniye Meydan AVM önüne taşıyacağız!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar