İşçiler ya risk altında çalışıyor ya da hakları yenilip çıkışları veriliyor!

İşçiler ya risk altında çalışıyor ya da hakları yenilip çıkışları veriliyor!

İnşaatlarda, madenlerde, tersanelerde, dev fabrikalarda, atölyelerde, mağazalarda, marketlerde… işçiler korona riski altında çalışıyor, izne çıkarılanların haklarından yeniliyor ya da ücretsiz izin ya da işçi kıyımı dayatılıyor!

Şantiyelerde, tersanelerde, madenlerde, fabrikalarda, atölyelerde, belediyelerde, hizmet sektörünün bütün alanlarında çalışan işçiler üretimin gerekil önlemler alınmadan devam etmesi, ücretsiz izin ya da yıllık izinlerin kullandırılmasının dayatılması, en iyi olasılıkla telafi çalışma şartı koşulması, işsizlik ve doğal olarak açlıkla burun buruna gelmeleri gibi sayısız zorlukla, dayatmayla karşı karşıya. Basına ve çeşitli sosyal medya platformlarına düşen bazı haberler bile durumun vahametini görmeye yetiyor.

İnşaat, tersane ve madenlerde (İnşaat-İş, Limter-İş, Bağımsız Maden İş’in sosyal medya hesaplarına bakılabilir) binlerce işçinin dip dibe, herhangi bir hijyenin mümkün olmadığı koşullarda çalıştıkları, devletten her türlü desteği alan patronların önlem almak yerine kendi üretim, kar-zarar hesaplarına göre tutum belirledikleri sayısız haberle basına da bu işkollarında örgütlenme çalışması yürüten sendikaların açıklamalarına da yansıdı.

PTT işçileri risk altında çalışmayı protesto ediyor!

Binlerce taşeron PTT işçisi oldukça elverişsiz koşullarda çalışmaya devam ediyor. Dev depolarda bir arada olan işçilere yönetim en fazla “pencereleri açın, içeriyi havalandırın, kapı aralık kalsın” gibi “önlemler” öneriyor. İşçiler bu süreçte birkaç depoda çeşitli protesto biçimleriyle durumu teşhir ettiler. Cumartesileri de çalışmaya zorlanmalarına karşı iş görmeme haklarını kullandılar mesela. Son olarak bir PTT işçisinde coronavirüs tespit edildiği öğrenildi. PTT’nin Üsküdar’daki merkezinde işçiler dün her açıdan riskli koşullarda çalışmak istemediklerini protesto eylemiyle dile getirdiler.

Mağaza ve perakende işçileri risk, işsizlik ve ücretsiz izin tehdidi altında çalışıyor

Mağaza ve perakende alanında çalışanların koşulları da öyle… Migros’taki vahamet hemen hepsi için sözkonusu.

Yaşar Usta sosyal medya platformuna gelen bazı haberler bile işçilerin hangi sorun ve risklerle karşı karşıya olduklarının görülmesi açısından çarpıcı:

Mesela Penti işçilerine müdürlerinden gelen maille Mart sonuna kadar yoğun çalıştırılacakları, Nisan’da herhangi bir ücret alamayacaklarını belirtiyorlar:

Ay sonuna kadar fazla çalışma saati ve yıllık izin kullandırmak için Penti’nin CEO’su Mert bey tarafından mail atıldı. Paranızı dikkatli harcayın nisanda bir şey yok. İşçiler bu yılı izinsiz ve maaşsız atlatacak dedi.’

Belediyeler farklı mı?

Birçok belediyede özellikle temizlik işçileri ciddi bir risk altında yürüttükleri çalışmalarında gerekli önlemlerin alınmamasından şikayetçi. Çankaya Belediyesi’ne bağlı Campaş bünyesinde çalışan temizlik işçilerinin isyanını haberleştirmiştik.

İSKİbünyesinde çalışan işçilerin koşulları da onlarınkinden farklı değil. DİSK’e bağlı Enerji Sen öncülüğünde yapılan bazı eylemlerle bu koşulların düzeltilmesi istendi.

İSKİ’nin korona “tedbirleri”yse akıl alır gibi değil. İSKİ, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının resmi olarak açıklandığı tarihten yaklaşık iki hafta sonra dağıttığı tek kullanımlık maske, eldiven ve dezenfektan için çalışanlarına ‘hastalanırsanız sorumluluk sizde’ yazılı zimmet tutanağı imzalattı.

Havayolları işçilerine ücretsiz izin ya da işsizlik!

Salgın nedeniyle uçuşları büyük oranda düşen havayolları şirketleri devletin maliyet zararlarını katşılamak için sunduğu sayısız desteğe rağmen işçilere ücretsiz izin ya kıyım dayatma yoluna gidiyor. Perde Türk Havayolları’nın çalışanlara gönderdiği “ücretli izin” dayatmasıyla açılmıştı.

İstanbul Havalimanı UniFree çalışanlarıysa sürecin faturası kitlesel işçi kıyımıyla ödetildi!

“Covid-19 bahanesiyle işten atıldık” diyerek durumu duyuran emekçiler, koronavirüs nedeniyle önceden haber verilmeksizin 120 arkadaşlarının işten çıkarıldıklarını bildirdi.

Otomotivde işçilerin haklarının yenildiği maliyet hesapları!

Otomotiv sektöründe işçiler düşünüldüğü için değil, covit nedeniyle düşen cirolar, pazar daralmaları nedeniyle yapılan maliyet hesaplamalarında çıkan plan doğrultusunda üretimine ara verenler oldu; elbette ki işçilerin haklarından yiyerek! Üretimi sürdürme ısrarında olanlarsa sözümona önlemler aldı!

Mercedes, Toyota, Honda ve Ford Otosan üretime geçici bir süreliğine ara verirken, otomotiv yan sanayisinde faaliyet gösteren 400 kadar firma da üretimi yüzde 80 oranında azaltma kararı aldı. İşçilerin haklarından yiyerek bu kararları alan firmalar koronavirüs salgınını fırsata çevirmekten de geri durmadı. Hızla “tıbbi malzeme üretilmesi konusunda desteğe hazırız” diyerek bu pazara dalmak istediklerini dile getirdiler.

Tofaş Bursa’daki fabrikasında işçilerin çalışma şeklini yeniden düzenledi. Buna göre, çalışanlar arasında 1.5 metrelik zorunlu mesafe olacak! Uygulamaları ne kadar mümkün göreceğiz!

Bursa, İnegöl’de TOFAŞ için parça üreten Plastiform çalışanları, TOFAŞ’ın önlem alacağız açıklamasına rağmen yemekhanelerin, servislerin ve giyinme odalarının kalabalık olduğunu çeşitli platformlara bildirdi mesela.

Tüm bunlara rağmen metal işçilerinin en büyük sendikası Türk Metal patronlarla onların planlarını gözeten “önlemlerin” altına imza attı!

CMS Jant Pınarbaşı fabrikasında (İzmir) çalışan bir işçiye koronavirüs teşhisi konulmuş, bunun üzerine fabrika aniden üretimi durdurarak diğer işçileri hiçbir önlem almadan evine göndermişti. Koronavirüs pozitif çıktığı iddialarına yanıt veren Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı Mürsel Öcal, “Pozitif çıktığından haberim yok. İşçiye grip teşhisi kondu” demişti!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar