İşçilere de dayanışmaya da düşmanlar: Cargill işçileri gözaltında

İşçilere de dayanışmaya da düşmanlar: Cargill işçileri gözaltında

Direnişlerinin 1000. gününde Tarım Bakanlığı önünde yapmak istedikleri basın açıklaması polis ablukası ve barikatlarıyla engellenen Cargill işçileri, sabahlayacakları Tek Gıda-İş önünde soba kurmaları bahane edilerek gözaltına alındı. Asıl karın ağrılarıysa işçilerle büyüyecek dayanışma ve direnişin soluğuydu!

Cargill işçileri gözaltına alındı. Cargill işçileri geceyi Tek Gıda-İş Sendikası önünde geçireceklerini ve soğuktan korunmak için mat vs. şeylere ihtiyaç duyduklarını, Ankara’dan dayanışma beklediklerini duyurmuşlardı. Sosyal medyadan yapılan bu çağrıya dayanışmanın büyüğü küçüğü olmaz diyerek ilk elde mat götürerek yanıt vermek istedik. İşçiler de çok teşekkür edip, aynı şekilde dayanışmanın büyüğü küçüğü olmaz dediler.

Soğuk olur diye bekledikleri sendikanın önüne soba kurmuşlardı. Polis sobanının kurulmasının yaşam alanı oluşturmak anlamına geldiğini ve buna izin vermeyeceğini söyleyerek işçileri tehdit etmişti. İşçilerle konuşan kadın polis hızını alamayarak, “Biz devletin gücüyüz, size orada neler yapabileceğimizi gösteririz. Merak etmeyin” diyerek bu tehdidi tırmandırmıştı.

Alınteri okurları olarak matı Cargill işçilerine verdiğimiz anda polis aniden aramıza kalkanlarla aramıza set gerip, Cargill işçilerini gözaltına aldı.

Bu davranışıyla devletin hangi sınıfın çıkarları için varolduğunu, polis gücünün o silahlı güç ve yetkisini ne için kullandığını bir kez daha kanıtladılar. Ayrıca dayanışmadan ne kadar çok korktuklarını…

Ne direnişteki Cargill işçileri ne bizler sizin bu saldırılarınızla geri adım atmayacağımız. Dayanışmayı daha da büyütmeye devam edeceğiz

İşçiler polis ablukasıyla karşılanmıştı

Direnişlerinin 1000. gününde Tarım Bakanlığı önünde açıklama yapmak isteyen Cargill işçileri, Tek Gıda-İş önünde polis ablukasına alınmış, Bakanlığın önüne geçişlerine izin verilmemişti.

Polisle yapılan görüşmelerde de abluka kaldırılmayınca işçiler de Tek Gıda-İş Sendikası’nın önündeki bekleyişlerini sürdüreceklerini belirtip, şu ya da bu şekilde görüşme gerçekleşinceye kadar bu bekleyişi sürdüreceklerini, gerekirse sabaha kadar ordan ayrılmayacaklarını ifade etmişlerdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar