‘İşçilerin canı üzerinden tasarruf olmaz”

‘İşçilerin canı üzerinden tasarruf olmaz”

Petrol-İş üyesi PETKİM işçileri, vardiya girişinde açıklama yaparak işçi sağlığı ve iş güvenliği konusundaki sıkıntılara işaret ederek, patronların tasarrufu işçinin canından yapmaktan vazgeçmesini istediler

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi sabah vardiyasında gerçekleştirdiği açıklamayla PETKİM yönetimine seslenerek, yeni işçi alımı yapılmayarak, tasarruf adına gerekli teçhizatın sağlanmamasıyla iş cinayetlerine davetiye çıkarıldığını hatırlattı. 2018 yılı cirosunun 9,3 milyar TL olduğu hatırlatılan PETKİM’in işçinin canını hiçe sayarak basit harcamalardan bile kaçındığı ifade edilerek, bu tutuma son verilmesi istendi.

İşçilerin katılımıyla PETKİM B kapısında gerçekleşen açıklamada konuşan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “İş güvenliği ve işçi sağlığını tehlikeye atarak tasarruf yapılmaz” dedi.

İşçi sağlığı ve güvenliği konusundaki sorunlar başta olmak üzere PETKİM’deki sıkıntıların dile getirildiği açıklamada, işletme yönetiminin işçi alımı yapmayarak PETKİM işçisinin can güvenliğini tehlikeye attığı dile getirildi.

PETKİM ana girişinde açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay öncelikle örgütlü oldukları TÜPRAŞ ve RAVAGO iş yerlerinde süren TİS sürecine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Oktay “PETKİM’de son aylarda ETİLEN Fabrikasında üç kere yangın vakası yaşandı. Geçmişe doğru baktığımızda bu yangın vakalarının sebebi bakım gruplarıyla ilgili yaşadığımız sıkıntıları da gözler önüne sermektedir. Bakım gruplarında personel eksikliği yaşıyoruz. PETKİM işvereni ile yaptığımız görüşmelerde bu sıkıntımızı defalarca dile getirdik” dedi.

PETKİM’deki işçi açığının çalışan işçilerin iş yükünün artmasına neden olduğunu dile getiren Ahmet Oktay “Bakım birimlerinde çalışan arkadaşlarımız ne kadar kalifiye olursa olsun, sayısal anlamdaki eksiklik PETKİM’de işçi sağlığı ve iş güvenliğini tehlikeye atmak demektir. Bu şirketi yönetenler her makam değişikliğinde farklı bir kararla karşımıza geliyorlar. Biz bu çelişkili kararların ortadan kalkmasını istiyoruz. Herhangi bir ünitede vardiyada eksikliği dile getirdiğimizde riski kendilerinin aldığını söylüyorlar. Bizim hayatımız üzerinden risk alamazsınız! Eğer bizim üzerimizden risk almaya kalkarsanız bu işletmelerde üç dört ay içerisinde yaşanan sıkıntılar önümüzdeki günlerde artarak önümüze gelecektir.” diye konuştu.

PETKİM’in 2018 yılı cirosunun 9,3 milyar TL olduğunu hatırlatan Oktay bu ciroda işçilerin emeği olduğunu vurgulayarak “İş sağlığı ve güvenliğinden tasarruf olmaz. İşveren bu konuda hassas olduğunu söylüyor. Ortaya koyduğunuz hassasiyet bu mudur? Son aylarda yaşanan yangın vakalarında bir arkadaşımız aydınlatma yetersizliğinden kaynaklı yaralandı. ETİLEN Fabrikasında acil aydınlatma lambaları yeterli değildir. Gece aydınlatma fenerlerinin yetersizliğini dile getirmemize rağmen bu fenerler verilmedi. Bunun adı tasarruf mu? PETKİM bu aydınlatma fenerlerini bizlere veremeyecek bir firma değil. Geçtiğimiz günlerde 2018 yılı cirosunu 9,3 milyar olarak açıklayan PETKİM’e soruyoruz bu ciroda PETKİM emekçilerinin payı yok mu? Bizlerin emeği üzerinden sağladığınız kazanç ortada. PETKİM’de bizlerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atacak kararlar alamazsınız. Bizlerin canı üzerinden tasarruf yapamazsınız” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar