‘İşçiyi enflasyona ezdirmedik’ dedikleri asgari ücret 2 bin 324 lira 70 kuruş!

‘İşçiyi enflasyona ezdirmedik’ dedikleri asgari ücret 2 bin 324 lira 70 kuruş!

2020 asgari ücreti net 2 bin 324 lira 70 kuruş oldu. Çalışma Bakanı bu rakamı “işçimizi enflasyona ezdirmedik” diye takdim etti, ölçüt aldıkları enflasyon rakamıysa yüzde 12!

Milyonlarca işçiyi ve ailelerini ilgilendiren asgari ücret rakamı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı rakama göre 2020 asgari ücreti brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324,70 lira oldu!

TİSK patronlarıyla aynı ağızdan konuşan Zümrüt, ardı ardına sıraladığı hassasiyetler içinde bir tek işçilerin geçim sıkıntılarıyla ilgili bir hassasiyet belirtmedi, tersine “işçimizi enflasyona karşı koruduk” dedi.

O da TİSK gibi kayıt dışı çalışmayla mücadeleden dem vurdu, ülkenin menfaatleri ve içinden geçilen koşullardan bahsetti.  Asgari ücretin belirlenmesinde Merkez Bankası’nın açıkladığı yüzde 12 enflasyon hedefini dikkate aldıklarını, hedeflenen bu oranının 3 puan üzerinde bir zam gerçekleştirdiklerini ve böylece işçiyi enflasyona ezdirmediklerini ifade etti!

AKP’li yıllarda asgari ücrete reel yüzde 142, nominal 10 kat artış olduğunu söylemeyi ihmal etmeyen Zümrüt, konuşmasını Erdoğan!a teşekkür ederek sonlandırdı!

İşçileri temsilen Türk-İş’in katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda kararın oy birliğiyle değil, çokluğuyla alındığını belirten Zümrüt, patronlara sunacakları katkının da devam edeceğini müjdeledi!

Türk-İş adına konuşan Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise belirlenen ücrete katılmadıklarını ve toplantıdan çekildiklerini söyledi. Irgat, “Bu rakamı kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar