İSİG’in ‘korona’ raporu açıklamasına polis saldırdı

İSİG’in ‘korona’ raporu açıklamasına polis saldırdı

Ankara İSİG Meclisi’nin İbni Sina Hastanesi önünde Covid-19 salgınına ilişkin yapacağı basın açıklamasına polis saldırdı, aralarında sağlık emekçilerinin de olduğu sekiz kişi gözaltına alındı. Saldırı sırasında Ankara temsilcimiz Zarife Çamalan da gözaltına alındı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG), en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü, enfekte sağlık çalışanı sayısının hızla arttığı ve Eylül ayında en fazla iş cinayetinin yaşandığı kent olan Ankara’da, salgının 7. ayı için bugün saat 12:30’da İbni Sina Hastanesi önünde gerçekleştireceği basın açıklamasına polis saldırdı, aralarında Ankara temsilcimiz Zarife Çamalan’ın da olduğu en az sekiz kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların çoğunluğunun sağlık emekçisi olduğu belirtiliyor.

Gözaltına alınanların işlemleri sürüyor, Ankara İSİG Meclisi avukatları ve emekçileri de Emniyet Şube’de süreci takip ediyorlar.

Gözaltına alınan bir sağlık emekçisinin çektiği ve İSİG’in Twitter hesabından yayımladığı videoda, şunlar kaydedildi:

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi önünde ‘7.ayında Covid-19’ raporunu açıklamak istedik. Sağlık çalışanları olarak zor koşullarda çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı kaybediyoruz. Sağlık Bakanlığı ve yetkililerin yeterli önlemleri almamasından kaynaklı arkadaşlarımız hayatını kaybediyor. Bugün 7. ay raporumuzu açıklamak istediğimizde, açıklayamayacağımızı söylediler. Bir grup arkadaşla gözaltına alındık. Bizim sağlık çalışanlarına karşı sorumluluğumuz var. Milyonlarca işçiye karşı sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için daha fazla mücadele etmeye, daha fazla çalışmaya devam edeceğiz.

Müdahale nedeniyle İSİG, açıklayamadığı raporu sosyal medyadan paylaştı:

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar