Işıklar Boğaziçi için yanıp söndü

Işıklar Boğaziçi için yanıp söndü

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasına karşı başlayan direniş, İstanbul’un pek çok ilçesinde ışıkların yanıp sönmesi ve tencere tava çalınmasıyla devam ediyor

Dün akşam saatlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nin bulunduğu Hisarüstü semtinde halk, ışıkları yakıp söndürerek ve tencere tava çalarak Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto etmişti.

Boğaziçi Üniversitesi Dayanışması bugün sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıda bu akşam saat 21:00’de tüm İstanbulluları tencere tava çalarak, ışıkları açıp kapatma eylemine davet etmişti.

Öğrenciler tarafından yapılan çağrıda, “Kayyumcu, antidemokratik zihniyete karşı çıkmak için ışıkları açıp kapatıyoruz ve tencere tava çalıyoruz! Tüm İstanbul’u bugün 21:00’de eyleme davet ediyoruz. Dün Hisarüstü bugün tüm İstanbul! #RektörlükSeçimleriYapılsın” ifadelerine yer verilirken birçok ilçe ve mahallede ışıkların yanıp söndüğü ve gürültü çıkarıldığı görüldü.

Boğaziçi Dayanışması sosyal medya hesabı üzerinden birçok görüntü paylaşarak Dayanışmaya omuz veren herkese yürekten teşekkür ediyoruz. #RektörlükSeçimleriYapılsındedi.

“‘#RektörlükSeçimleriYapılsın’ ile çağrımızı yayıyoruz

Öğrenciler, bugün yaptıkları açıklamada kayyum rektör atanan tüm üniversitelerde direnişin örgütlenmesi çağrısında bulunarak, bundan sonra #RektörlükSeçimleriYapılsın çağrısını yayacaklarını vurguladılar:

Boğaziçililer olarak Boğaziçi direnişini büyüten ve destekleyen herkese teşekkür ediyor ve sesimizi çoğalttıkları için onları selamlıyoruz!

 

Biliyoruz ki kayyumlar yalnızca Boğaziçi Üniversitesine atanmıyor. Kayyum atanan her okuldaki her öğrenci kendi okulundaki kayyuma karşı direnmelidir. Boğaziçililer, her üniversiteden öğrencileri kendi bileşenleriyle birlikte kendi üniversitelerinde direnişe geçmeye davet ediyor. Bu direnişler, özgür demokratik yaşam sahalarımız için hak taleplerimizi duyurmak adına kitlesel olarak büyütülmelidir. Üniversite bileşenleri kendilerini yönetmek için irade koymalı, üniversitelerinde demokratik rektör seçimi için ısrarla mücadele etmeli ve ayağa kalkmalıdır.

 

Boğaziçi direnişi, kampüslerimizde ve meydanlarda omuz omuza sürmeye devam edecektir. Kayyumların gidişini kendi kampüslerimizde, antidemokratik uygulamaları ve yasalarıysa meydanlarda hep birlikte değiştireceğiz. Şimdi ise #RektörlükSeçimleriYapılsın” ile çağrımızı yayıyoruz.

 

Bir kere daha söylüyoruz: Kurtuluş yok tek başına; ya hep beraber ya hiç birimiz!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar