İşkence gören çocuklara 26 yıla kadar hapis cezası istendi!

İşkence gören çocuklara 26 yıla kadar hapis cezası istendi!

Van’da gözaltına alınıp, götürüldükleri karakolda işkence gören yaşları 13 ila 17 arasındaki üç çocuk hakkında 26 yıl hapis istemiyle dava açıldı, onlara işkence yapan polisler ise korunup, kollanıyor!

Çete liderlerinin burjuva parti liderlerini tehdit ettiği bu koşullarda sözü edilen “yargı reformu”nun ne menem bir şey olduğu da ardı ardına yaşanan ve açığa çıkan gerçeklerle anlam kazanıyor. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 15 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan ve karakolda işkenceye uğrayan Ö.S. (14), Ş.Y. (16) ve O.D. (17) isimli üç çocukla ilgili hazırlanan iddianame de bunun ifadesi.

Çocukların işkence görmesinin kamuoyuna yansımasının ardından harekete geçen Van Barosu avukatlarının işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine savcılık soruşturma başlatmıştı. Fakat o soruşturmada işkencesi polisler adeta korunurken, işkence gören çocuklar hakkında 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan Müjdat Can’ın haberine göre aradan geçen zaman içerisinde 5 savcının değiştiği soruşturma dosyasında kayda değer bir ilerleme olmadı. En son geçtiğimiz 21 Mayıs’ta İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderen savcılık, olay günü görevli olan polislerin isim listesi isteyip, teşhis istemi talep etti. Savcılığa 18 Haziran’da yanıt veren Emniyet, olayın TEM Şube’yi ilgilendirdiğini öne  sürdü.

Olay gününe dair avukatların talep ettiği kamera görüntülerinin de henüz soruşturma dosyasına eklenmediği öğrenildi.

26 yıla kadar hapis istemi

İşkenceci polislerin tespit edilmesine dönük soruşturmada bunlar yaşanırken, işkenceye maruz kalan 3 çocuk hakkında “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “hakaret”, “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlamalarıyla 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

3 sayfalık iddianame, sunulduğu Van 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamenin ilk sayfası, PKK ve KCK’nin tanımına ayrılırken, devamında ise çocuklara istinat edilen suçlamalara ilişkin polis fezlekesine yer verildi.

Başını balkona çarpmış

İşkence gören çocuklardan Ş.Y.’nin polislerden kaçarken başını balkon duvarına vurduğu öne sürülen iddianamede, bu konuda “Kaçarken attığı malzemelerin açık kimliğinin tespit edilmemesi amacıyla sokak eylemlerinde kullanılan gizlenme aracı olduğu, suça sürüklenen çocuğun sokak eylemlerinin yaşandığı bölgede yakalanmış olması ve yakalanmaya çalışıldığı esnada attığı belirtilen malzemelerin suça sürüklenen çocuğa ait olduğu” değerlendirmelerine verildi.

3 çocuğa ait cep telefonlarında “örgüt propagandası” içeren fotoğraflara ve videolara rastlandığı belirtilen iddianamenin kabul edilmesi ile açılan davanın ilk duruşması 25 Şubat 2021 tarihinde görülecek.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar