İşkence gören köylü helikopterden mi atıldı!

İşkence gören köylü helikopterden mi atıldı!

Gözaltına alındıktan 2 gün sonra yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan köylülerden Servet Turgut’un darp raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi” denildi. Görgü tanıkları, “Helikopterden atıldı” iddiasında bulunmuştu.

Van Çatak’ta çalıştıkları tarlalarından operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alınan ve 2 gün sonra yoğun bakımda oldukları açığa çıkan Servet Turgut (55) ve Osman Şiban (50) isimli köylülere yapılan işkencenin boyutları netleşiyor.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan Servet Turgut (55) ve Osman Şiban’ın (50) tedavileri devam ederken, ailelerin hastane önündeki bekleyişi de sürüyor.

Öte yandan, Şiban’ın işkence gördüğüne dair darp raporunun ardından Turgut’a dair hazırlanan darp raporuna da ulaşıldı.

MA’da yer alan habere göre askerler tarafından önce özel bir hastaneye ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen Turgut’un darp raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı. “Yüksekten düşme” bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde 2 kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği tahmin ediliyor.

Söz konusu “yüksekten düşme” ifadesi, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın görgü tanıklarına dayandırarak yaptığı “helikopterden atıldı” iddiasını güçlendiriyor.

HDP Milletvekili Sarısaç, olaya dair yaptığı paylaşımda, “Ailerlerle hastanede yaptığımız görüşmede, Servet Turgut ve Osman Şiban tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde, birinin entübe olduğu diğerinin de bilincinin açık olduğunu ve görgü tanıklarına göre bu iki kişinin helikopterden atıldığını aktardılar. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde, arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyorlar” ifadelerini kullanmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar