İŞKUR verileri her şeyi anlatıyor

İŞKUR verileri her şeyi anlatıyor

İŞKUR’un 2019 Ocak verileri işsizlikteki çarpıcı yükselişi gösteriyor. İflas ve konkordatolardaki sıçramayı, kısa dönemli ödenekteki genişlemeyi ve patronların istihdam talebindeki düşüşü ortaya koyan veriler, krizin boyutlarını gösteriyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2019 yılı Ocak ayı verilerini açıkladı. Buna göre Ocak’ta işsizlik maaşı alanların sayısında 76 bin kişilik bir artış yaşandı. Bu rakam sadece işsizlik maaşı almaya hak kazananları ifade ediyor. İşsizlik maaşı alabilmenin aslanın ağzından ekmeği kapmak kadar zor olduğunu düşünecek olursak, başvuramayanlarla birlikte bu sayının nasıl bir artışla karşımıza çıkacağını tahmin etmek güç değil.

Ocak ayındaki bu artışla birlikte işsizlik maaşı alanların sayısı 653 bin 925 kişiye ulaştı. Aralık ayında bu rakam 577 bin 54 kişiydi.

Ocak ayında ilk kez işsizlik maaşı bağlananların sayısı da 108.359 olarak gerçekleşti. Aralık ayında 72.410 kişiye işsizlik maaşı bağlanmıştı.

Sadece son 6 ayda işsizlik maaşına başvuranların sayısı yarım milyondan fazla bir artış gösteriyor.

Bu rakamlar krizin faturasının nasıl bir sıçrama yaşadığının ifadesi. Keza krizden önce aylık başvuru rakamı ortalama 40 bin civarında seyrediyordu.

İŞKUR’un açıkladığı son veriler gerek işsizlik fonuna başvuran işçi sayısı, gerek kısa çalışma ödeneğindeki artış gerek iflas-konkordato rakamlarındaki yükseliş ve gerekse patronların İŞKUR’a yaptıkları istihdam talebindeki düşüşle krizin çarpıcı boyutlarını ortaya koyuyor.

Kadınlar işsizlikte yine önde

İŞKUR verilerine göre Ocak ayında kayıtlı işsiz sayısı 3.775.660 kişi oldu. Bu işsizlerin yüzde 49’u erkek, yüzde 51’i kadınlardan oluştu. 15-24 yaş grubundaki genç işsizlik oranı ise yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Kayıtlı işsiz sayısı Aralık’ta 3.509.603 kişiydi. Buna göre işsiz sayısında bir ayda 266 bin kişilik artış var.

Aynı veri Ağustos ayında 2.751.845 olarak gerçekleşmişti. Dolayısıyla Ağustos’tan bu yana işsiz sayısı 1 milyonun üzerinde artış gösterdi.

İflaslar arttı

İŞKUR verileri iflas ödemelerinin de hızla artığını ortaya koyuyor. İflas veya konkordato ilan eden işletmelerdeki 7.394 kişiye Ücret Garanti Fonu kapsamında ödeme yapıldı. Ücret Garanti Fonu, konkordato veya iflas durumunda çalışanların son 3 aylık maaşlarını üstleniyor. Ki bu fondan ödeme alabilmek de yine aslanın ağzından ekmeği kapmak kadar zor!

Kısa çalışma ödeneğinde sıçrama

Yine krizin boyutlarını gösteren başka bir emare de kısa çalışma ödeneğindeki artışta görülüyor.

Kısa çalışma ödeneği kriz zamanlarında üretim kapasitesinin düşürülmesi ya da üretimin durması koşullarında 6 ayı aşmamak koşuluyla işçilere çalışamadıkları dönemde işsizlik sigortası fonundan sunulan gelir desteği anlamına geliyor. Sözümona patronların işçi kıyımına gitmemesi bahanesiyle sunulan bir hibe yani.

İŞKUR verilerine göre Ocak ayında en büyük artış bu ödenekte yaşanmış. Aralık ayında 1.633 kişiye kısa çalışma ödeneği verilirken Ocak’ta bu rakam 21.056 kişi olmuş.

Patronların istihdam talebinde düşüş

İŞKUR verileri, patronların istihdam talebindeki daralmayı da gözler önüne seriyor.

Ocak’ta firmalardan 141.403 kişilik açık iş alındı. İŞKUR’un, patronlardan aldığı açık iş sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,8 oranında azaldı. Ocak ayında İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştirilen kişi sayısı ise 83.416 kişi oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar