İsrail Mahkemesi açıkladı: Sorgulamalarda işkence yapılıyor

İsrail Mahkemesi  açıkladı: Sorgulamalarda işkence yapılıyor

İsrail mahkemesi, ülke polisi ve istihbaratçıların, ‘sorgulamalar sırasında sanıkları kasıtlı olarak uyutmadıkları ve işkence ettiklerine’ ilişkin ayrıntıların açıklanmasına izin verdi.

Filistinli mahkumların yıllardır dile getirdiği işkence yöntemlerinin bir kısmı gün yüzüne çıktı. İsrail yerel mahkemesi, ülkenin polisi ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) dedektiflerinin, “sorgulamalar sırasında sanıkları kasıtlı olarak uyutmadıkları ve işkence ettiklerine” ilişkin ayrıntıların açıklanmasına izin verdi.

TRT Haber’in İsrail 7. Kanalı’na dayandırdığı habere göre, Tel Aviv’in 15 kilometre güneydoğusundaki Lod kenti yerel mahkemesinden, Şabak’ın engelleme çabalarına rağmen, “gözaltında tutulanların maruz kaldığı insan haklarına aykırı duruma ilişkin bilgilerin yayınlanabilmesi” yönünde karar çıktı.

MAHKEME SORGULARI TEHLİKELİ BULDU

Mahkemenin “oldukça tehlikeli” olarak nitelendirdiği ayrıntılara göre, İsrail’de İç İstihbarat Servisi Şabak, sorgular sırasında sanıkları uyutmuyor ve işkence ediyor.

Gözaltındaki sanıklardan birinin şikayetinde, “İsrail polisinin ellerini ve ayaklarını acı verecek şekilde sıkıca bağlayıp sorguya çektiği, bu zor şartlardan kurtulmak için tuvalete sığınmak zorunda kaldığı” ifadeleri yer aldı.

Sorgulanan ve şikayetçi olan kişilerin kimlikleri ve etnik yapılarına ilişkin ayrıntı verilmezken, Şabak’ın ayrıca çok kısa aralarla iki günü bulan ve sürekli tekrarlanan sorgulama teknikleri uyguladığı belirtildi.

Artı Gerçek


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar