Israr edilen yüz yüze eğitimin detayları belli oldu

Israr edilen yüz yüze eğitimin detayları belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitim ısrarı, bugün açıklanan ve oldukça karmaşık olduğu kadar net sınıfsal çizgiler taşıyan programla netleşti!

Eğitim Sen’in 171 okulda korona vakasına veya hasta temaslı çalışana rastlandığını duyurduğu bu koşullarda MEB, yüz yüze eğitimin 21 Eylül’de başlaması ısrarını sürdürdü. İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıya göre, ilk hafta olan uyum eğitimi okul öncesi ve 1. sınıflarda 1 gün yüz yüze eğitim şeklinde yapılacak.

Neye göre belirlendiği ve nasıl planlandığı, oluşacak karmaşanın, meydana gelecek eşitsizliklerin önlenmesi için hangi tedbirlerin alındığı belirtilmeyen programda esas vurgu, eğitimin uzaktan ya da yüz yüze olmasının ailelerin isteğine göre belirleneceğine oldu.

Toplam öğrenci sayısının 17 milyon olduğu Türkiye’de, ilkokula başlayacak çocuk sayısı 1 milyon 300 bin. Yüz yüze eğitim alması gerektiği söylenen 8 ve 12. sınıflarla birlikte bu sayı 4 milyon civarında. MEB, paramparça ettiği eğitim sisteminde bu 4 milyon civarındaki öğrencinin devam ya da devam etmeme kararını ailelere bırakarak; daha baştan, çocuklarıyla evde ilgilenebilecek ve ekonomik gücü takviye ders aldırmaya yeten ailelerin çocuklarının okula gelme zorunluluğunun olmadığını söylemiş oldu! Anne ve babası çalışan ve ilgilenecek kimsesi olmayan çocukların bu şansının olmayacağını, ailelerin böyle bir tercihte bulunma koşullarının bulunmadığını hepimiz biliyoruz.

MEB’in il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği karmaşık ve bir o kadar da sınıfsal yol haritasına göre, okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati suretiyle uyum eğitimi yapılacak. İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapacak.

Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak. Bakanlığın okullara gönderdiği plan şu şekilde:

“Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde sadece 1 (bir) gün okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda uyum programı, yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir.

Yüz yüze uyum eğitimlerinin hangi gün olacağı okul yönetimince planlanacaktır.

Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacaktır. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacaktır.

Okul öncesi eğitime ve ilkokul 1’inci sınıfa başlayan öğrencilerimizin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayıp velinin isteğine bağlı olacaktır.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar