İşsiz kalan 253 madenci yer altında ve üstünde eyleme başladı!

İşsiz kalan 253 madenci yer altında ve üstünde eyleme başladı!

Amasya Merzifon ve Suluova’da rödovansla devredilen işletmenin sözleşmesi iptal edilince işsiz kalan 253 işçi eyleme başladı, işçilerden 50’si açlık greviyle birlikte yer altında eylem sürdürecekti, devletin söz vermesi üzerine bu eylem sonlandırıldı

Amasya’nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde Soma Holding’e bağlı Gürmin Enerji AŞ’de Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri AŞ bünyesinde faaliyet gösteren maden ocağında çalışan 253 işçi işletmenin kapatılması ve işsiz kalmaları nedeniyle eyleme başladı. Rödovans karşılığında Soma Holding’e devredilen işletmenin sözleşmesinin devlete olan borçları nedeniyle iptal edilmesi ve kapatılması üzerine işsiz kalan ve tazminat haklarının ödenmesi bile belirsiz bırakılan işçilerden 50’si yer altına inerek eylemi sürdürecekken, diğerleri de yer üstünde devam edecek.

İşletme önünde toplanan 253 işçiden 50’si yazdıkları dilekçeleri yetkililere bırakarak ocağa indi, açlık grevine başladı ve eylemlerine sorunları çözülünceye kadar yer altında devam edeceklerini belirtti.

Ülkenin tüm dağlarını yağmalamak üzere maden patronlarına açan, devlet işletmelerini rödovans karşılığında bu patronlara peşkeş çeken burjuva devletin sözkonusu işletmenin sözleşmesini devlete ödenmeyen borçlar nedeniyle iptal edildiği Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Bayrak’ın açıklamalarıyla anlaşıldı. Belli ki işletme başka bir yandaşa devredilecek.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven, maden işletmesinin sözleşmesinin iptal edildiğini ve burada çalışan bütün işçilerin işsiz kaldığını söyledi. Güven, “Bu işletme 2013 yılında rödovans karşılığında verildi. Biz eylem yapıp maaş almaktan öte bu işin çözülmesini istiyoruz. Bize yapacağınız iyilik, bir maaş ödemek, iki maaş ödemek veya bizim eylemimize son verdirmek değil, bu işi çözün biz de rahat edelim siz de rahat edin. Sözleşme iptal olduğu için buradaki 253 kişi de işsiz kalıyor. Biz 1 aydır uğraşıyoruz. Her noktaya en az 10 kere gittik. Hiçbir yerden net olarak siz şurada çalışacaksınız, işiniz şu, sosyal haklarınız şu denmedi. Bizim geriye dönük tazminatlarımız kimse tarafından net olarak belirtilmedi. Hep yuvarlak bir çember içerisinde anlatıldı. Bugün itibariyle gerçek şu bugün itibarıyla buradaki 253 kişi işsiz. Okullar açıldı, sabah bütün herkes çocuklarının elinden tuttu okula gitti. Oysa biz buraya eyleme geldik. Bizim ailemizin çocuklarımızın bildiği bir gerçek var, yarın bu insanlar işsiz” dedi.

12 yıldır Yeni Çeltek’te çalışan Rıdvan Yavuz da “Yer altındaki arkadaşlar çıkana kadar, açlık grevi sona erdirilene kadar, bizim için olumlu bir şeklide sona erdirilene kadar biz de burada arkadaşlarımızın yanında sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yer altındaki eylem sonlandı

Talepleri kabul edilinceye kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını belirten işçiler Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Bayrak’ın ziyareti ve verdiği sözler üzerine yer altındaki eylemlerini sonlandırdı.

Bayrak, işletmenin önünde toplanan işçiler ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven ile görüşerek sorunlarını dinledi.

Kurum olarak Gürmin AŞ’den alacakları olduğunu ifade eden Bayrak, “Sizin 3-5 milyon alacağınız var. Dolayısıyla aramızda bir fark yok. Bu şirketin bizimle ve sizinle ilgili sorumlulukları var. Yerine getirmedi. Biz gerekli mücadelemizi yapacağız, ondan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

2-3 gün içinde maden işçilerini tüm haklarıyla kendi bünyelerine alacaklarını, hiçbir işçinin hak kaybına uğramayacağını ileri süren Bayrak, yer altındaki açlık grevinin sona erdirilmesini istedi.

Bayrak’ın açıklamaları üzerine açlık grevi başlatan işçiler yer altından çıkarak eylemlerini sona erdirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar