İşsizlik Fonu işçi dışında her yere harcanıyor

İşsizlik Fonu işçi dışında her yere harcanıyor

İşsizlik Fonu’nda toplanan 130 milyarın sadece 8 milyarını işçiler kullandı, geriye kalan 122 milyarın nereye gittiğiyse malum!

Krizin yarattığı batıkları kurtarmakta, patronlara çeşitli isimler altında teşvik vermekte hatta kamu bankalarını finanse etmekte bile kullanılan İşsizlik Sigorta Fonu’nda bugüne kadar 130 milyar lira toplandı, işçiler bu meblağın sadece 8 milyarını kullandı! Milyonlarca güvencesiz çalışanın bulunduğu, işsizlik fonundan yararlanmanın aslanın ağzından ekmeği almak kadar zor olduğu bu koşullarda 122 milyarın nereye gittiğini tahmin etmek zor değil.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, işsizlere ödemeler dahil fonun giderleri 8 milyar lira olurken “122 milyar lira nereye gitti?” sorusu gündeme geldi.

Açık vermeye devam ediyor

Hükümetin 2020 Yıllık Programı’na göre, 2020’de toplam fon varlığının 138.1 milyar liraya ulaşması hedefleniyor. Bu yıl bütçeden SGK’ye faturalı ödemeler, ek karşılıklar, devlet katkısı, emeklilere yapılan ek ödeme, prim teşviklerinden kaynaklanan transferler dahil 192 milyar lira transfer yapılacağı tahmin edildi. Ancak, SGK gelecek yıllarda da açık verecek. SGK’nin bu yıl sonunda 39.2 milyar lira, gelecek yıl ise 50.1 milyar lira açık vermesi öngörülüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar