İşsizlik oranları durmadan yükseliyor!

İşsizlik oranları durmadan yükseliyor!

Türkiye’de aralık dönemi işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine oranla 0,2 puan artarak yüzde 13,7’ye yükseldi, gençlerde bu oran yüzde 25’lere dayanıyor. İşsizlik, istihdam düşüşü, hayat pahalılığıyla kriz derinleşiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz kasım, aralık ve ocak aylarını kapsayan aralık dönemine ait işsizlik oranları açıklandı. TÜİK’in geçici işleri, stajyer öğrenci ve çırakları da kapsayan sağlıksız araştırmasına göre bile işsizlikteki yükselişin kronikleştiğini gösteriyor.

Dört gençten biri işsiz!

TÜİK’in verileri özelikle 15-24 yaş aralığındaki gençler açısından işsizliğin ortalamanın çok çok üstünde olduğunu, bu yaş grubundaki işsizliğin geçen yılın aynı dönemine oranla 0.5 puanlık artışla yüzde 25’e yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu yaş grubunda ne istihdam edilen ne de eğitim alan gençlerin oranının 0.5 puanlık yükselişle yüzde 25,4’e çıktığını gösteren veriler, hayat pahalılığı ve işsizlik biçiminde gündelik hayatı doğrudan etkileyen krizin karakterini de ortaya koyuyor.

Tarım dışı işsizlik yüzde 15,8

İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 92 bin kişi artarak 4 milyon 394 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile yüzde 13,7 seviyesine çıktı. Tarım dışı işsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile yüzde 15,8 oldu.

İstihdam yüzde 44

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 bin kişi artarak 27 milyon 658 bin kişi, istihdam oranı ise 0,7 puanlık azalış ile yüzde 44,7 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 225 bin, inşaat sektöründe 119 bin kişi azaldı. Sanayi sektöründe 225 bin, hizmet sektöründe ise 122 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 16,5’i tarım, yüzde 20,6’sı sanayi, yüzde 5,4’ü inşaat, yüzde 57,5’i ise hizmet sektöründe yer aldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar