İstanbul ulaşımına sosyal demokratça zam yürürlükte!

İstanbul ulaşımına sosyal demokratça zam yürürlükte!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu taşıma tarifelerine bir anda yüzde 35 oranında zam yaptı. İETT, özel halk otobüsleri, metro, Marmaray ve metrobüs ulaşımına yapılan astronomik orandaki bu zamma dönük tepkiler devam ediyor.

Dev bir şirket haline gelen İBB’nin, belediyenin gelirlerini işçi ve emekçileri merkeze koyan bir yaklaşımla planlamak yerine ilk elde onları doğrudan etkileyecek tüketim ve vergilendirme kalemlerine yüklenmesi ve bunu da “asgari ücrete zam yapıldı, son 3 yıldır İstanbul’da ulaşım zammı yapılmadı, yakıt-enflasyon maliyetleri arttı” gibi gerekçelerle meşrulaştırmaya kalkışmasına dönük tepkiler devam ediyor.

10 Şubat Pazartesi gününden (bugün) itibaren uygulanmaya başlanacak yeni tarifeye göre; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, öğrenci mavi kart 50 lira, tam mavi kart ise 275 lira olacak.

Sağcı neoliberal soygun politikalarının CHP’nin “solcu” sosuyla değişmediğinin somut ifadesi olan bu zamma dönük tepkilere karşı polisin saldırısı da eksik olmadı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “zam yaparım siz de istediğiniz protestoyu yapabilirsiniz= İşte demokrasi!” dercesine “zamma tepki göstermek yurttaşların hakkıdır” diyerek sosyal demokratlığın sınırlarını da çizerken, o sınırların nerede bittiğinin altını da polis çizdi. Gençlik Komiteleri’nin zamma karşı Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda yaptıkları eylemde polis, gençleri yerlerde sürükleyerek, fiziki şiddet uygulayarak gözaltına aldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar