İstanbul’da her dört işçiden biri işsiz kaldı

İstanbul’da her dört işçiden biri işsiz kaldı

CHP İstanbul İl örgütü’nün 39 ilçede 3 bin kişiyle yapılan görüşmelerle hazırladığı rapor zaten yaşanan krizin üzerine binen korona krizinin yarattığı toplumsal yıkımı ortaya koyuyor

CHP İstanbul İl Başkanlığı kentin 39 ilçesinde yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “İstanbul’da Çalışma Hayatının Görünümü” raporunu açıkladı. 14-28 Nisan tarihlerini kapsayan ve anket araştırmasıyla saha çalışmalarına dayanılarak hazırlanan rapor; zaten varolan krizin koronayla birlikte nasıl bir toplumsal yıkıma dönüştüğünü çarpıcı verilerle ortaya koyuyor. Aynı zamanda bir kayıtdışı çalışma cehennemi olan İstanbul’da koronalı günlerde ücretli çalışanların dörtte birinin hiçbir gelirinin kalmadığı, 4 milyon kişinin de gelir kaybı yaşadığı belirtiliyor.

Raporun belli başlı tespitleri şöyle:

Evde kalamayanlar: 2,5 milyon kayıtlı çalışan her gün işe gidiyor

Yaklaşık 3 bin kişiyle yapılan anketlere göre işçilerin 3’te 1’i evden çalışmaya geçse de bugün hala çalışanların 3’te 1’i evde kalamıyor, iş yerlerine gidip çalışmaya devam ediyor.

CHP raporunda İstanbul’da işgücünün 5 milyon 778 bin kişi olduğu ve bugün yaklaşık 2,5 milyon kayıtlı çalışanın her gün işe gittiğinin tahmin edildiği belirtildi.

Gelirler de azaldı: 4 milyon ücretlinin geliri azaldı

Ayrıca yüzde 66,2’sinin yani yaklaşık 4 milyon çalışanın salgın nedeniyle gelirlerinde azalma meydana geldiği kaydedildi. Salgın döneminde İstanbul’da çalışanların 4’te 1’inin bugün hiçbir geliri olmadığının belirtildiği rapora göre “2019 verilerine göre 1 milyon 203 bin kişinin işsiz olduğu İstanbul’da, Nisan ayı itibariyle bu rakamın 2 milyondan fazla olduğunun tahmin edildiği” ifade edildi.

Raporun değerlendirme bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

İstanbul’da en yüksek oranda işsizliğe mahkûm edilenler aşçılar, garsonlar, şoförler, kuryeler, öğretmenler, satış danışmanları, mühendisler, kuaförler, muhasebeciler, grafikerler, tekstil ve turizm çalışanlarıdır.

 

İşyerlerinin dörtte biri halen hiçbir önlem almadı!

 

İşyerlerinin salgının üzerinden 50 gün geçmesine rağmen hala yaklaşık 4’te 1’inin hala salgın konusunda hiçbir önlem almadığı görülmüştür.  

 

Anket kapsamında en fazla dile getirilen sorunlar can güvenliği hiçe sayılarak çalışmaya devam edilmesi, gelecek kaygısı ve güvencesizlik, maske ve dezenfektan eksikliğidir. 

 

Ücretli izin, karşılıksız devlet yardımı, gelir güvencesi, işsizliğe somut çözüm

 

Vatandaşlarımızın paylaştığı başlıca talepler ise; salgın süresince iş yerlerine denetim yapılarak kuralları uymayanlara ceza verilmesi, ücretli izin, karşılıksız devlet yardımı, gelir güvencesi ve işsizliğe somut çözüm üretilmesidir. 

 

Ücretsiz izin tehdit olarak kullanılıp, iş yükü arttırılıyor

 

İşverenler ücretsiz izne çıkarmakla çalışanları tehdit edip daha fazla iş yükü yüklemekte, özellikle evde kalanlara artan işsizlik ile baskı oluşturarak esnek çalışmaya zorlamaktadır. 

 

İşverene işçiyi ücretsiz izne çıkarma hakkının verilmesi son haftalarda en fazla şikayet konusu olan sorunların başında gelmektedir. Ücretsiz izin, işten ayrılma yasağıdır ve çalışanları 1168 lira gibi bir sefalet ödeneğine mahkûm etmektedir. Bunun yanında ücretsiz izin ile gerçekte hiçbir geliri olmayan insanlar işsiz sayılarına dahil edilmeyeceği için işsizlik oranındaki gerçek artış resmi sayılara yansımayacaktır.  


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar