İstanbul’da “Munzuruma Dokunma” eylemi

İstanbul’da “Munzuruma Dokunma” eylemi

Munzur Koruma Kurulu’nun çağrısıyla İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kişi, “Munzuruma Dokunma” sloganıyla yürüyerek Dersim’e baraj ve HES yapılmasını protesto etti.

Doğa savunucuları, Dersim ile Ovacık ilçesi arasına yer alan Munzur Vadisi üzerine yapılacak Hidroelektrik Santralleri (HES) ve barajlara karşı sokağa çıktı.

EYLEME BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Munzur Koruma Kurulu’nun çağrısıyla İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen binlerce kişi, “Munzuruma Dokunma” sloganıyla yürüyerek Dersim’e baraj ve HES yapılmasını protesto etti.

Foto: M.A

Dersim’deki doğa tahribatına karşı düzenlenen yürüyüşe CHP, HDP, Halkevleri ve Kuzey Orman Savunması da destek verdi.

Munzur Koruma Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Sularımız, topraklarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız, yasa ve yönetmeliklerle sermaye sahiplerine devrediliyor. Hayatlarımız sermaye sahiplerinin insafına teslim ediliyor. Topraklarımız kiralanma bahanesiyle altın tepside sermaye sahiplerine peşkeş çekilerek, Dersim’in yerel tarımı ve yaşam biçimi ortadan kaldırılmak isteniyor. Atalarımızın, dedelerimizin yüzyıllardır koruyup kolladığı, bizlere emanet ettiği yaşam alanlarımızdan, göçe zorlanarak yurtsuzlaştırılıyoruz. Yaşam alanlarımıza, suyumuza, toprağımıza göz koyanlar durmuyor! Buna rağmen, bütün bu saldırılar, bulunduğu her yerde yerel halkın direnişiyle karşılaşıyor. Mücadelenin gücü bütünleşerek çoğalıyor” denildi.

‘OHAL KOŞULLARI DOĞA YIKIMINA HİZMET EDİYOR’

Yürüyüşün sonlandığı İskele Meydanı’nda Dersim Dernekler Federasyonu adına bir açıklama yapan Hasan Hayri Şenli, OHAL koşullarında hükümet ve sermayenin yargı kararlarına rağmen Munzur’da yıkım projelerini hayata geçirdiğini söyledi:

“Paranın gücüne tapanlar doğamızı, Dersim’i katletmek istiyor. Bizler suyuna, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkan insanlarız. Biz bu projelere karşı her zaman direneceğiz” dedi. Şenli, yetkilileri, “Sizlerin yaşam alanlarımızı yok edecek projenize Dersim halkı izin vermeyecek.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar