İstanbul’daki filyasyon ekipleri: Zincir aylar önce koptu, vakalara yetişemiyoruz!

İstanbul’daki filyasyon ekipleri: Zincir aylar önce koptu, vakalara yetişemiyoruz!

İstanbul’daki filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlık emekçileri, zincirin aylar önce koptuğunu söylüyor: Covid-19’a yakalanan ve evde tedavi görmesi gereken yurttaşlar arasında işe gitmek zorunda olduğunu söyleyenler de var.

İstanbul’da koronavirüs salgının ulaştığı boyutları yaptıkları iş gereği bütün açıklığıyla gören filyasyon ekiplerinin anlattıkları; salgının sınıfsal boyutlarını, işçi ve emekçilerdeki esas korkuları-kaygıları ve sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını açık şekilde ortaya koyuyor.

Birgün’den İsmail Arı’nın bu ekiplerde çalışan emekçilerle yaptığı görüşmelerde söylenenler bu açılardan oldukça çarpıcı.

Vaka sayılarının özellikle okulların açılması ve mevsim değişikliğiyle birlikte tırmandığı kentte devletin resmi sayılarının gerçeği yansıtmadığını da ortaya koyan bu anlatımlarda, ‘filyasyon zincirinin aylar önce koptuğu ve temaslıların takibinin yapılamadığı’ vurgulanıyor.

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki filyasyon ekibinde görevli olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlıkçı, şunları söylüyor:

Vakalara ve bize verilen listelere yetişemiyoruz. Filyasyon vakayı bulup evde izole ederek yayılmayı önlemezken biz artık buna yetişemiyoruz. Özellikle son aylarda filyasyon zincirinin bir halkası hep kopuk. Örneğin, bir Covid-19 hastası var ve biz de temaslının temaslısını bulmaya çalışıyoruz ama bulamıyoruz. Açıkçası filyasyon zinciri aylar önce koptu.

İlçede yaklaşık bin vaka oluyor

Avrupa Yakası’ndaki filyasyon ekibinde görev yapan bir başka sağlık emekçisi İstanbul’da bir filyasyon ekibine günde 80 ile 90 arasında vaka düştüğünü kaydederek şöyle devam ediyor:

Bazı hastalar çevresindekilerin ekonomik kaygılarını düşündüğü için temaslı olduğu arkadaşlarını, akrabalarını filyasyon ekiplerine bildirmiyor. Günde 800 ile bin arasında pozitif vakaya gidiyoruz bölgemizde. Bu sadece Avrupa Yakası’nın bir ilçesindeki rakam. Hemen hemen her ilçede durum böyle. Ayrıca bazı Covid-19 hastaları da işe gitmek zorunda olduğu, ekonomik kaygıları olduğunu ve geçinmek için işe gitmesi gerektiğini ifade ediyor.

Açıklanan rakamlar sahadakinden farklı

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki filyasyon ekibinde görev yapan bir sağlık çalışanı ise süreci şu sözlerle anlatıyor:

Son aylarda iş yükümüz arttı. Bunda okulların açılması ve kış mevsimi de etkili oldu. İnsanları izole etmediğiniz sürece vaka artışının önüne geçemezsiniz. Bizim gittiğimiz, bildiğimiz vaka sayıları ile açıklananlar birbirinden çok farklı. Hastaları evde izole etmeye çalışıyoruz ama hastalar evde durmuyor, dışarıya çıkıyor. Koşullarımız da iyi değil. İlçe sağlık müdürlüklerinde dahi çalışma arkadaşlarımızla sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz. Herkes iç içe ve buna dair bir planlama dahi yapılmıyor. Bu yüzden de sağlık çalışanları da tedirgin.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar