İstismar Şırnak’ta ve istismarcı da asker olunca…

İstismar Şırnak’ta ve istismarcı da asker olunca…

Şırnak’ta 13 yaşındaki kız çocuğuna istismar girişiminde bulunan uzman çavuş kendisini sarhoşlukla savunup, tepki gösterenleri resmi kodlarla hedefe çakmaya çalıştı; Valilik “sarhoşluk ve uygunsuz davranışlar” diyerek istismarı ağzına almadı, tepki gösteren halka biber gazıyla saldırıldı, tepkiler olmasa istismarcı tutuklanmayacaktı!

Dün akşam Şırnak kent merkezindeki bir sitede yaşayan 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırı girişiminde bulunan 1. Jandarma Komando Tugayı’nda görevli Uzman Çavuş A. A.’nın ifadesi de Şırnak Valiliği’nin yaptığı açıklama da bu devletin bildiğimiz tüm kodlarını bir kez daha ortaya serdi. Bu kodlar; çocuk istismarına bakış açısını ve özelde bu çocuğun Kürt olması durumundaki yaklaşımlardan bildiğimiz kodlar. İstismarı yapanın kimliğiyle istismarın yaşandığı yere göre alınan tavırların yinelendiği kodlar…

İstismarı yapan, kendisini sarhoş olmakla savunup, hiçbir şeyi hatırlamadığını söylerken; savunmasını da “ben bir şey yapmadım ama onlar ben asker olduğum için saldırdılar, çünkü onlar terörist” manasına gelen cümlelerle yaptı. Kendi yaptığı pisliği, kendisini yakalayarak polise teslim eden halka dönük resmi kodları kullanarak kapatmaya çalıştı, halkı suçlu konumuna düşürecek o tanıdığımız pervasızlık bu iğrençlikte de kendisini konuşturdu.

Ardından açıklama yapan Şırnak Valisi ise istismardan bahsetmeden, “sarhoş kişinin uygunsuz davranışları” gibi bir açıklama yaptı. İstismarcının çizdiği tabloyla uyumlu bu açıklamada şunları söyledi:

15.07.2020 günü saat 01.00 sıralarında 155 İhbar hattına gelen çağrıda İlimiz Merkez Yeni Mahallede, vatandaşları rahatsız edecek hal ve hareketlerde bulunan bir şahsın çevrede bulunan vatandaşlar tarafından darp edildiği ihbarı üzerine olay yerine Emniyet ekipleri intikal etmiş, olay mahallinde A.A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır.

 

Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli adli tahkikat başlatılmış, ayrıca hakkında idari tahkikat başlatılan bahse konu şahıs, adli ve idari soruşturmaların selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır.

Polis ise bu pisliği protesto eden genlere biber gazıyla saldırdı, kent merkezine yığınak yaparak işi gövde gösterisine dönüştürdü.

Pedagog olmadan ifadesi alınan çocuk istismarı anlattı

İstismara uğrayan 13 yaşındaki kız çocuğu ise, Çocuk Şube Müdürlüğü’nde pedagog olmaksızın avukatı eşliğinde alınan ifadesinde yaşadıklarını anlatıp, şikayetçi oldu:

Dün 23.00 sıralarında Z. ile evimizin bahçesinde otururken komşu ablamız bize evinde yemek olduğunu ve bizden getirmemizi istedi. 1’inci katta oturan komşumuzun dairesinin önüne geldiğimizde kapıyı açmaya çalıştığımız esnada daha önceden hiç tanımadığım ve görmediğim fakat görsem tanıyabileceğim 20’li yaşlarda 1.75 boylarında esmer tenli, siyah saçlı, bir şahıs benim boynum kısmından tutarak kendine çekmeye çalıştı. Ve bende bunun üzerine bağırmaya başladım. Beni kendine doğru çektiğinde hiçbir şey demedi ve benimle hiç konuşmadı. Ben bağırınca bu şahıs oradan hızlıca uzaklaşıp bahçeye gitti. Biz de bahçede oturan annelerimizin yanına gittik. O esnada şahıs bahçede dolanmaya devam ediyordu ve arada bir bize bakıyordu. Biz bunun üzerine olayı annelerimize ve orada bulunan komşularımıza anlattık. 

 

Yan komşumuz ve diğer komşularımız bu şahsa başta sen kimsin neden buralarda geziyorsun dedi. Oda 5’inci katta bulunan arkadaşıma bakmaya geldim dedi. O katta oturan komşumuz o dairede kendisinin oturduğunu söyleyince ismini bilmediğim bu şahıs oradan uzaklaştı. Daha sonrasında biz Z. ile birlikte markete gittik, geldiğimizde bu şahıs yine bizim bahçenin içerisindeydi. Bu şahıs tekrar binaya girdi. Ve komşularımız asansörün önünde bu şahsa kim olduğunu ve kime geldiğini sordu. Bu şahıs 9. katta oturan tanıdığına geldiğini söyledi. Salih amca binanın 9 katlı olmadığını söyledi. Bu sefer 8. katta tanıdığına geldiğini söyledi. Bunu üzerine Salih amca binanın 7 katlı olduğunu söyledi. Bu ismini bilmediğim şahıs 7. kata geldiğini söyleyince Salih amca kendinin olduğunu söyledi. Salih amca bu şahsa bir daha buraya gelmemesini söyledi ve şahıs arabasına binerek Kent Market’in oraya park etti. Binada oturan komşularımız kamera kayıtlarına bakıp bu adamın yanına gittiler. Daha sonrasında orada kavga çıktı. Kavganın neden çıktığını bilmiyorum. Daha sonra polisler geldi. Ben polislere durumu anlattım. Ve şikayetçi olmak üzere babamla birlikte görevli polislerle çocuk şube müdürlüğüne geldik. Ben ismini olay sebebiyle öğrendiğim A.A. isimli şahıstan ensemden tutup beni zorla kendisine çektiği için şikayetçiyim.

İstismarın protestosuna biber gazlı polis saldırısı

Şırnak halkı gerek sosyal medya üzerinden gerekse kentte düzenlenen çeşitli gösterilerle bu yaşananları protesto etti.

Gün boyu ilçede gösterilen tepkiler akşam saatlerinde ise kent merkezinde sürdü. Kent merkezinde bir araya gelen çok sayıda genç, “Susma sustukça sıra sana gelecek!” sloganları eşliğinde olayın yaşandığı apartmanın önünde toplandı.

MA’daki habere göre Gazipaşa Mahallesi’nden Yeni Çarşı’ya yürümek isteyen gençlere polis biber gazlı müdahalede bulundu. Ara sokaklara dağılan gençlerin eylemleri sürüyor. Kent merkezinde yüzlerce çevik kuvvet polisi ile onlarca zırhlı araç bekletiliyor.

Kentte, gerginlik sürüyor.

İstismarcıyı zorunluluktan tutukladılar!

Gözaltına alınan A. A. emniyet ifadesinin ardından Şırnak Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadesi alınan A. A.,  “Cinsel istismar” ve “silahla tehdit” suçlaması yöneltilerek tutuklanma talebi ile Şırnak Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Burada A.A.’nın ifadesinin alınmasından sonra aynı gerekçe ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar