İstismara uğrayan çocuğun haklarını savunan uzman tutuklandı!

İstismara uğrayan çocuğun haklarını savunan uzman tutuklandı!

İzmir’de istismar mağduru çocuğun sanık duruşma salonundayken dinlenmesine itiraz eden Sosyal Hizmet Uzmanı Onur Uçar tutuklandı, Uçar avukatların üst mahkemeye itirazıyla serbest bırakıldı

Çocuk istismarcılarının nikah karşılığında aklanması girişimlerinin yeniden gündemde olduğu, son zamanlarda görülen çocuk istismarı davalarında ardı ardına “iyi hal indirimleri” ya da tahliye kararlarının verildiği bu koşullarda akıllara ziyan bir gelişme daha yaşandı. İzmir’de cinsel istismara maruz kalan zihinsel engelli çocuğun, istismarcısı duruşma salonundayken dinlenilmesine karşı çıkan sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar “duruşma disiplinini” bozmaktan tutuklandı.

Dün İzmir Adliyesi 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde cinsel istismara maruz kalan hafif zihinsel engelli Ş.M’nin duruşması vardı. Duruşmada Ş.M’nin dinlenebilmesi için mahkeme personelince sosyal hizmet uzmanı talep edildi. Görevlendirilen sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar duruşma öncesi mağdur çocuk Ş.M. ile görüştü. Görüşme sonrasında sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar, mağdurun olaydan çok etkilenmiş olduğu kanaatine vardı ve mağdurun avukatı ile birlikte kapalı duruşma yapılmasını, sanık ve ailesinin huzurunda dinlenmemesi gerektiğine karar verdi.

Evrensel’deki habere göre gecikmeli olarak başlayan duruşmaya sanık ve sanığın ailesi de katıldı. Duruşmaya katılanların isimlerinin yazıldığı sırada Ş.M.’nin avukatı söz alarak mağdurun engelli ve küçük olduğunu, suçun cinsel istismar olduğunu ve çocuğun durumunun kötü olduğunu belirtti ve sanık yakınlarının duruşma salonundan çıkartılmasını istedi. Hakim ise avukatın CMK’yi bilmediğini iddia ederek talebi reddetti.

Hakim: Uzmanın konuşma hakkı yok

Bunun üzerine avukat, sosyal hizmet uzmanının görüşünün alınmasını istedi ancak hakim bu sefer de “Uzmanın burada konuşma hakkı yok” dedi. Söz alan Sosyal Hizmet Uzmanı Onur Uçar “12 yıldır yanlış iş mi yapıyoruz?” diye sordu ve mağdurla ayrıntılı görüşme yapması gerektiğini ve görüşme sonucunun mahkeme ile paylaşılması gerektiğini anlattı. Hakim bunun üzerine “Bu mahkemede benim sözüm geçer. Sen sus. Daha fazla konuşursan. Seni tutuklarım” dedi. Sosyal hizmet uzmanı Uçar da çocuğun haklarını koruduğunu belirtti. Hakim konuşmaların ardından polisi çağırarak sosyal hizmet uzmanı Uçar’ı tutuklattı.

İtiraz üzerine serbest bırakıldı

Yaşananlar, mağdur avukatının anlatımıyla İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi’ndeki görevli avukatlar tarafından tutanak haline getirildi. Uçar’ın tutukluluğuna karşı ağır ceza mahkemesine itiraz edildi. İtirazı kabul edilen Uçar serbest bırakıldı. 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda Asliye Ceza Hakiminin kararının hukuka aykırı olduğu belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar