İsviçre’de 20 bin kadın ‘eşit ücret’ talebini haykırdı

İsviçre’de 20 bin kadın ‘eşit ücret’ talebini haykırdı

Başkent Bern’de parlamentoya yürüyen kadınlar cinsel ayrımcılığa ve saldırılara karşı çıktı

YAŞANACAK DÜNYA

İsviçre’nin başkenti Bern’de “Eşit ücret” talebiyle yürüyen kadınlar cinsel ayrımcılığı ve saldırıları protesto etti.

ATS haber ajansında yer alan habere göre, aralarında ülkenin en büyük sendikalarından Unia’nın da olduğu 40’ın üzerinde örgütün çağrısıyla dün (Cumartesi) düzenlenen yürüyüşe 20 bin kadın katıldı.

Schützenmatte’de bir araya gelen başta emekçi kadınlar olmak üzere, sendikalar, siyasi partiler, göçmen örgütleri, yaptıkları konuşmalarda, anayasada güvence altına alınan hakların pratikte de uygulanmasını dile getirdi. İsviçre’nin her yerinden katılımın olduğu eylemde, Schützenmatte’da yapılan konuşmaların ardından İsviçre Parlamentosu’na doğru yürüyüşe geçildi.

Anayasa ile garanti altına alınan “eşit ise eşit ücret” maddesinin hayata geçirilmesini talep eden kadınlara “Aynı işe farklı ücret“ uygulamasına son verilmesini istedi.

Unia sendikası, bu sorunun çözülmesi konusunda parlamentonun ve hükümetin adım atmaması durumunda “2019 yılının kadın grevi yılı olacağının” altını çizdi.

İsviçre’de 1982 yılından beri yasalar sözümona “Cinsel eşitli”“i öngörüyor. Fakat, ülkede kadın emekçiler erkeklere nazaran ortalama yüzde 20 daha az ücret alıyorlar.

isviçre kadınlar eşit ücret istedi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar