İsviçre’de kadınlar, ‘eşit ücret, yaşamak için zaman, saygı’ dediler

İsviçre’de kadınlar, ‘eşit ücret, yaşamak için zaman, saygı’ dediler

İsviçre’de kadınlar 14 Haziran 1991’den 28 yıl sonra dün gerçekleştirdikleri eylemler, grev ve mitinglerle bir kez daha “İyi bir ücret, yaşamak için zaman ve saygı” istediler

İsviçre’de kadınlar dün gün boyunca yaptıkları eylemler, 15:24’ten itibaren gerçekleştirdikleri grev ve mitinglerle üretimde ve yaşamın her alanında eşitlik istediler, “İyi bir ücret, yaşamak için zaman ve saygı” dediler.

Hemen tüm kentlerde 200 ayrı noktada gerçekleşen eylemlere beyaz-mavi yakalı işçi kadınlar, ev kadınları, öğrenciler, aydınlar, sendikalar, göçmen emekçiler… katılarak 14 Haziran 1991’den 28 yıl sonra bir kez daha “eşitlik” istediler.

Kadınlar erkek emekçilerle aralarındaki resmi ağızlara göre yüzde 12, kadın örgütlerine göre yüzde 20’lik ücret farkını ifade eden “eşit işe eşit ücret” talebi başta olmak üzere (İsviçre’de kadınlar erkek emekçilerle kıyaslanınca saat 15:24’ten sonra bedava çalışıyor!) toplumsal cinsiyet rollerine, baskıya, şiddete, cinsel tacize, cinsiyet temelli tüm eşitsizliklere, yeniden üretimin yükünün kadınların omuzuna yüklenmesine karşı sabah saatlerinden başlayarak kentlerin çeşitli meydanlarında buluşarak eylemler gerçekleştirdiler.

On binlerce kadının katıldığı eylemler-grev ve mitingler “İsviçre’de görülmemiş bir gün yaşandı” yorumlarına neden oldu.

Cenevre’deki eylemler aynı zamanda 100. yılını kutlayan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı’yla da çakıştı.

Erkeklerin de destek verdiği Cenevreli protestocu kadınlar, şehrin işlek caddelerinde saatlerce yürüdü. Kadınlar taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla İsviçre’de “eşit işe eşit ücret” talebini dile getirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar