İTO: İstanbul’da fiyatlar yüzde 18 arttı

Zam furyasına sarımsak, yeşil soğan, dere otu ve diğer kış sebzeleri de eklendi. İTO verilerine göre İstanbul’da ocak ayında perakende fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı.

Kriz, temel gıda maddelerinin durdurulamayan fiyat artışlarıyla “buradayım” diye haykırmaya devam ediyor. Siyasi iktidarın patlıcan, kabak, yeşil biberdeki astronomik rakamların sorumluluğunu esnafa yükleyip, “ihanetçilik”le itham etmesinin hemen ardından bu zincire başka ürünler eklendi. Zaten bu artık bir rutin oldu. İktidarın her sopa sallayışının arkası fiyatlarda yeni dalgalanmalara yansıyor, her “kriz yok” deyişi bu zamlarla hayatın içinden yalanlanıyor.

Bu sefer de zincire sarımsak, limon, marul, yeşil soğan, dere otu, nane, maydanoz eklendi.

Pazar esnafı bile bu kış ürünlerinin satışında geçen yıla kıyasla 2 katına varan fiyat artışlarının yaşandığını ve halkın alım gücündeki düşüşün bu ürünlerin satışının da yarı yarıya düşmesine yansıdığını ifade ediyor.

İTO’nun rakamları

İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nun kentteki perakende fiyatlarına ilişkin verileri de gerçeği tam olarak yansıtma da durumun vahametinin anlaşılması açısından çarpıcı.

Bu verilere göre İstanbul’da ocak ayında perakende fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı.

Perakende fiyatlar aylık yüzde 1,14, yıllık yüzde 18 arttı. Toptan fiyatlarda da aylık yüzde 1,45 ve yıllık yüzde 22,95 yükseliş görüldü.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı verilerine göre, Ocak 2018 itibarıyla Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 14,46 ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yıllık ortalama yüzde 18,91 yükseldi.

Perakende fiyatlar, ocakta bir önceki aya kıyasla, diğer harcamalarda yüzde 5,49, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 3,64, gıdada yüzde 2,53, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 2,13, ev eşyasında yüzde 1,77, konutta yüzde 0,42 arttı. Giyimde yüzde 6,22, kültür, eğitim ve eğlencede ise yüzde 2,16 azalış oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar