İzmir Barosu avukatları teklif geri çekilinceye kadar eylemde olacak

İzmir Barosu avukatları teklif geri çekilinceye kadar eylemde olacak

İzmir Barosu avukatlarının baroların yapısı ve seçim sistemlerini değiştiren yasa teklifine karşı yapmak istedikleri yürüyüş polis barikatlarıyla engellenince oturma eylemine dönüştü. Avukatlar yarın Meclis’e getirileceği Erdoğan tarafından açıklanan teklif geri çekilinceye kadar eylemlerini sürdürecek

İzmir’de baronun yürüyüşüne polis engeli: Bu barikat açılana kadar burada kalmaya devam edeceğiz

Avukatların baroların yapısı ve seçim sistemini değiştiren teklife karşı eylemlerine devam ediyorlar. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın barolara meydan okurcasına yasa teklifini yarın Meclis’e gönderileceğini açıklamasının ardından baro başkanları, yarın Ankara’da toplanma kararı alırken; İzmir Barosu avukatları da bugün gerçekleştirmek istedikleri ve polis tarafından engellenince oturma eylemine dönüştürdükleri eylemlerine devam ediyorlar.

İzmir Barosu’nun Alsancak’taki binasından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne kadar yürümek istemelerinin polis barikatıyla engellenmesi üzerine avukatlar oturma eylemine başladı.

Baro binasına açılan 3 sokağın TOMA’lar ve polis yığınağıyla tutulmasına karşı avukatlar kortej oluşturarak yürümek istedi. Polis engeliyle karşılaştıklarında da eylemlerini oturma eylemine dönüştürerek, yasa teklifi çekilene kadar eylemi sürdürme kararı aldı.

Polis ‘Yürüyüş yapmadan açıklamanızı yapın’ diye buyurdu

Avukatların önünü kesen polis, doğrudan Baro Başkanı Özkan Yücel’e  seslenirken “Türkiye’nin diğer yerlerindeki barolar gibi kendilerinin de yürüyüş yapmadan eylemlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini” söyledi. Yücel de megafonla polis amirlerine, yaptıkları yürüyüşün yasal ve barışçıl olduğunu belirterek, engellemenin yasa dışı olduğunu vurguladı: “Sizleri kanuna uygun davranmaya davet ediyorum. Suç işliyorsunuz. İzmir’e bunu yaşatmaya hakkınız yok. Türkiye’ye bunu yaşatmaya hakkınız yok” dedi.

‘Savunma susmadı sloganı şimdi de Alsancak sokaklarını inletiyor’

Ardından avukatlar polis barikatının önünde ‘oturma eylemi’ düzenledi. Ancak geçen dakikalar ve polis güçleriyle yapılan müzakerelere rağmen durum değişmedi. Yücel, “Amacımız Kıbrıs Şehitleri’ne kadar gidip bir basın açıklaması düzenlemekti. Buna bile tahammülleri yok. Baroların güçlü olmasından, söz söyleyebiliyor olmasından rahatsız oluyorlar. İstiyorlar ki onların yalanlarından ibaret olsun her şey” diyerek, bugüne kadar stajyer avukatların, işsiz avukatların, büro açamayan avukatların dertlerine sessiz kalanların şimdi barolara yönelik böylesi düzenlemeler yapmak istemesini eleştirdi. Yücel, “Savunma susmadı’ sloganı duruşma salonlarında onlarını ürküttü, şimdi de Alsancak sokaklarını inletiyor” dedi ve ekledi “Şimdi biz barolarımızı savunmak için inat ediyoruz.”

‘Bitmedi bu kavga sürüyor ve sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!’

Erdoğan’ın yasa teklifinin yarın Meclis’e gideceğini açıkladığını hatırlatan Yücel, baro başkanlarının yarın Ankara’da toplanacaklarının, kendisinin de ilk uçakla Ankara’ya gideceğini açıkladı.

Oturma eylemi yapan avukatlara seslenen Yücel, saat 23:00’te şarkılar ve türkülerle devam etmeleri ve yasa teklifi çekilinceye kadar oturma eylemini sürdürmeyi önerdi. “Var mısınız?” diye soran Yücel’e avukatlar, sloganlarla yanıt verdi.

Yücel, “Bu ülkenin yurttaşlarına, avukatlarına bir sözümüz var. Nereye kadar bu mücadele diye her sorduklarında aynı şeyi söyledik. Şair söylemiş bizden iyisini ‘Bitmedi bu kavga sürüyor ve sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!’” diyerek mücadele kararlılıklarının altını çizdi.

Yücel’in açıklamasının ardından polis megafonundan “Korona virüsle mücadele ediyoruz, toplum sağlığını tehlikeye atıyorsunuz” açıklaması yapıldı.

Avukatlar baro önünde halaylar, şarkılar ve danslarla bekleyişlerini sürdürüyor, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” diyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar