İzmir’de coşkulu ve kitlesel 1 Mayıs!

İzmir’de coşkulu ve kitlesel 1 Mayıs!

İzmir’de 1 Mayıs geçen yıla göre daha kitlesel ve coşkuluydu, Alınteri okurları “Biz kazanacağız!” ve “Ya sosyalizm ya barbarlık!” pankartlarıyla katıldı

İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, İzmir Barosu ve Tabip Odası tarafından organize edilen 1 Mayıs mitingi Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirildi. Miting alanına 3 koldan girildi. DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar İkinci Kordon’da, Türk-İş’e bağlı sendikalar Alsancak Limanı’nda, siyasi parti ve kurumlar da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak yürüyüşe geçti.

Polisin oldukça geniş ve yoğun bir abluka oluşturduğu görüldü.

Sabah saatlerinde İzmir’in pekçok mahalle ve ilçesinde yapılan 1 Mayıs kutlamalarıyla alana gelen işçi ve emekçiler; kıdem tazminatının gaspına, kriz politikaları ve yarattığı yıkıma, işsizliğe, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, toplumsal ihtiyaçların paralı hale getirilmesine karşı tepkilerini ifade eden sloganlar haykırdı. Tecride karşı devam eden direnişler de alanda sloganlarla sahiplenildi.

Geçen yılla kıyaslandığında daha kitlesel ve coşkulu geçen İzmir 1 Mayıs’ında Tertip Komitesi’nin hazırladığı basın bildirisini DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Bildiride kriz politikalarına,  işçi ve emekçilere dönük saldırılara değinilerek mücadele vurgusu yapıldı. Kışkırtıan toplumsla kutuplaştırmaya ve faşizme karşı, “Bugün burada ve ülkenin dört bir yanında meydanları dolduran yüz binler, bu topraklarda faşizmin ömrünün çok da uzun olmayacağının somut göstergeleridir. Yalan, talan ve soygun iktidarının sonu yakındır. Halklara ve kültürlere beşiklik yapmış olan bu topraklar kutuplaşmaya, milliyetçiliğe, linç kültürüne, savaş politikalarına, gericiliğe izin vermeyecektir” denildi.

Alanda annesinden yüzde 50 uyumlu ilik nakli olan ve tam uyumlu ilik beklemeye devam eden Öykü Arin için ’Donör olun’ çağrısı da yapıldı.

Oldukça coşkulu ve kitlesel geçen İzmir 1 Mayıs’ına Alınteri okurları da “Ya sosyalizm ya barbarlık!” ile “Biz kazanacağız!” pankartları ve flamalarla katıldılar. Saat 11:30’da Gazi Bulvarı Borsa önünde toplanan Alınteri okurları alana 2. Arama noktasından giriş yaptılar.

Alınteri kortejinde hem kriz politikaları ve özellikle kıdem tazminatının gaspına karşı mücadele kararlılığını ifade eden sloganlar hem devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin selamlanması hem de faşizme karşı mücadele ve halkların kardeşliğini vurgulayan sloganlar yükseldi.

Yaşasın 1 Mayıs!”, “Biji yek gulan!”, “Kıdeme kalkan elleri kıracağız!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük!”, “Tecridi kaldır, yaşamı savun!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!”, “Leyla Güven yalnız değildir!” sloganlarını haykıran Alınteri okurları, ayrıca 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda ölümsüzleşen İnşaat-İş kurucu üye ve yöneticileriyle Gezi Direnişi’nde ölümsüzleşen Ethem Sarısülük yoldaşı da isimlerini anarak 1 Mayıs alanına taşıdılar.

Alanda ayrıca “Orak ,Çekiç, Silah bayrağımız!”, “TİKB savaştı, savaşıyor!” sloganları ile Mehmet Fatih Öktülmüş, Tahsin Yılmaz, Sezai Ekinci ve İsmail Cünet de sloganlarla anıldı.

1 Mayıs mitingi Kardeş Türküler’in seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar