İzmir’deki istismar davasında da “iyi hal” indirimi!

İzmir’deki istismar davasında da “iyi hal” indirimi!

Defalarca istismara uğradığı raporlarla da teyit edilmiş 13 yaşındaki çocuğun tutuksuz yargılanan istismarcısı “iyi hal indirimi” ile 10 yıl 5 ay hapis cezası aldı, üstelik tutuklanmadı!

Yargının çocuk istismarcılarına gösterdiği müsamahanın bir örneği de İzmir’in Menderes İlçesi’nde yaşandı. 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu kanıtlandığı halde tutuksuz yargılanan M.Y.Y. (39), 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, eylemi birden fazla kez yapan sanığa “iyi hal” indirimi uygulayıp, cezasını 10 yıl 5 aya indirdi. Üstelik tutuklanma kararı da almadı, davanın sonuçlanmasını beklemeye havale etti.

13 yaşındaki A.G.’nin birden çok kere istismarına uğradığını kanıtlaması için sayısız badireden geçmesi gerekirken, istismarcı M.Y.Y.’nin “iyi halli “olduğunu kanıtlaması için hiçbir çaba sarfetmesiyse gerekmiyor! Duruşmada çelişkili beyanlar vermesi bile bu halin olmadığının kanıtı olamadı!

DHA’nın haberine göre, 2018 yılında Menderes ilçesinde M.Y.Y. adlı kişi, iddiaya göre komşusunun kızı A.G.’ye farklı zamanlarda cinsel istismarda bulundu. A.G.’nin durumu anlattığı ailesi şikayetçi oldu. Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) A.G.’nin alınan ifadesinde; Menderes’te ve alışıverişe gittikleri Torbalı’da M.Y.Y.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söylemesi üzerine şüpheli gözaltına alındı. M.Y.Y. ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. A.G. için hazırlanan raporda kendisini düzgün ifade edebilen, yaşıtlarıyla uyumlu, anlatımlarında samimi olduğu ve yapılan incelemede sanık ile mağdurun ailesi arasında herhangi bir husumetin bulunmadığına yer verildi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.Y.Y., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan dava açıldı.

‘Bel fıtığım var’ diyerek suçlamaları reddetti

İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında tutuksuz sanık M.Y.Y., istismar suçunu işlemediğini ileri sürdü. Çocuk ile hiçbir zaman baş başa kalmadığını iddia eden M.Y.Y., “Benim bel fıtığı hastalığım var. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

İndirimsiz ceza talebi

Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Avukatı Müjgan Bilgen Özen, sanığın ifadesinin çelişkili olduğunu, ailenin ve A.G.’nin mağduriyetinin sanığın tutuksuz kaldığı sürece devam edeceğini belirtti. Sanığın cezalandırılması gerektiğini ifade eden Özen, sanık hakkında tutuklama kararının verilmesini ve indirim yapılmadan cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma savcısı esasa yönelik verdiği mütalaasında sanığın üzerine atılı eylemi zincirleme şekilde yaptığının anlaşıldığı, bu nedenle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme ‘iyi hal’ indirimi uyguladı

Mahkeme heyeti, sanığın “cinsel istismar” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, eylemi zincirleme olarak birden fazla kez yapması gerekçesiyle cezasının arttırılarak 12,5 yıla çıkartılmasına karar verdi. Mahkeme, sanığın cezasını 10 yıl 5 aya indirirken, sanığın kaçma şüphesinin bulunmadığına kanaat getirip tutuksuz olarak kararın onanmasını beklemesine hükmetti.

Sanık M.Y.Y., kararın onanmasıyla cezaevine girecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar