İzmir’deki metro garajı inşaatındaki göçük ‘fıtrat’tan değil!

İzmir’deki metro garajı inşaatındaki göçük ‘fıtrat’tan değil!

İzmir Büyükşehir Belediyesi metro garajı inşaatındaki göçüğü yağmur yağışına bağlasa da ortaya çıkan gerçekler esas nedenin alınması gereken önlemlerin alınmaması olduğunu gösteriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi dün metro yeraltı garajı inşaatında yaşanan göçüğü aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen kaymaya bağlamıştı. Belediye tarafından yapılan açıklamada Mehmet Çiftçi ve Mehmet Ali Yalçın isimli 2 bekçinin de altında kaldıkları göçükle ilgili olarak “Mevsim normallerinin üzerindeki yağışlar nedeniyle aşırı yüklenen zeminin diyafram duvarlarının arkasında baskı yaratması sonucu yaklaşık 20 metrelik bir bölümde sabaha karşı göçük oluştu” açıklaması yapılmıştı.

Evrensel muhabiri Mete Ud, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu açıklamasını AKP’nin iş cinayetleri karşısındaki “fıtrat” yaklaşımıyla özdeşleştirerek, “…inşaatın başka bir bölümünün uzun süredir yağmur suyu altında olması, projede yer altı suları ve yağmur suyunun dikkate alınmadığını ortaya koyuyor. İşçiler ise uyarılarının dikkate alınmadığını dile getirdi” diye belirtti.

Gece ara verilen ve sabah 09:00’da yeniden başlayan arama kurtarma çalışmaları devam ederken, şantiye alanının pekçok açıdan iş cinayetlerine davetiye çıkaran niteliği de netleşiyor. Göçük altında kalan iki bekçinin aileleri hem belediye hem de belediyenin tüm büyük projelerinin yapımını üstelenen yüklenici firma Barankaya Şirketi yöneticilerinin alana gelmediklerinden şikayetçi olup, iş cinayetine ilişkin tepkilerini dile getiriyorlar.

Şantiye alanının birçok açıdan hem iş cinayetlerine davetiye çıkardığı hem de zeminin böyle bir proje için taşıdığı riskler şöyle özetleniyor:

Ancak yapılmakta olan yer altı garajının henüz açıkta olan kalan kısımlarının da yağmuru suyu altında olduğu görüldü. Edinilen bilgilere göre, bu bölge de uzun süredir sularla kaplıymış. Garaj alanının uzun süredir su altında olması bölgedeki yer altı sularının yüksek olduğunu ve toprağın suya doygunluğunu gösteriyor. Göçüğün aşırı yağmurdan kaynaklı olduğunu iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesinin bunun için bile önlem almadığı ortaya çıkmış oldu. İnşaat alanındaki yer altı suları ile yağmur sularını boşaltacak drenaj boruları yok. Bu durum akıllara “İki bekçinin altında kaldığı metro inşaatındaki göçüğe de bu şekilde mi davetiye çıkarıldı?” sorusunu getirdi.

Ayrıca projenin belirlenen sürede bitirilmediği ve bu nedenle de işin hızlandırıldığı ifade ediliyor. Kısacası nereden bakarsak bakalım AKP’nin inşaat siciliyle CHP’ninki birçok açıdan benzeşiyor!

İşçilerin inşaat çalışmaları sırasında tabanda biriken sulardan ve toprağın durumdan dolayı şantiyeden sorumlu mühendisi uyardıklarında “iyi gidiyor, iyi gidiyor” cevabını aldıklarını söylediği belirtilen haberde, işçiler ve ailelerin isyanı da çarpıcı cümlelerle aktarılıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar