JİTEM hesabından HDP milletvekillerine ölüm tehdidi

JİTEM hesabından HDP milletvekillerine ölüm tehdidi

Sosyolog Veli Saçılık’ın kendilerini Ülkü Ocakları üyesi olarak tanıtan sosyal medya kullanıcıları tarafından tehdit edilmesinin ardından sekiz HDP milletvekili de JİTEM adlı hesaptan ölümle tehdit edildi

Burdur Cezaevi operasyonunda iş makinesiyle kolu koparılan, KHK’yla işinden edilen sosyolog Veli Saçılık’ın Ülkü Ocakları üyesi olduklarını belirten sosyal medya kullanıcıları tarafından tehdit edilmesinin ardından; bu sefer de JİTEM’ adlı bir sosyal medya hesabından sekiz Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekiline tehdit içerikli mesajlar gönderildi.

Avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunan milletvekilleri, bu tehditlerin AKP’nin 90’lı yıllara dönüşünün bir yansıması olduğunu ifade etti.

İnstagram’da bulunan “jitem.turkey” adlı bir hesaptan HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Sarısaç, Hüseyin Kaçmaz, Habip Eksik, Nuran İmir, Semra Güzel, Murat Çepni ve Hasan Özgüneş’e gönderilen mesajlarda “Ölüm seni bulacak bekle. JİTEM” gibi ifadeler kullanıldı.

Bu tehditler üzerine milletvekilleri avukatları aracılığıyla hesabın kime olduğunun ortaya çıkarılması ve cezalandırılması istemiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde; “Suça konu eyleme ilişkin şüphelinin bulunarak hakkında kamu davası açılması elzemdir. Şöyle ki; ceza yaptırımı, bireylerin gelecekteki tercih ve davranışlarının temelini teşkil eder. Kanuna aykırı hareket eden suçu hakkında hükmedilen cezanın yerine getirilmesi, toplumun diğer bireyleri üzerinden cezaya maruz kalma korkusu yaratarak, onların suç işlemesinin önüne geçer. Müvekkillerim ülkenin en büyük üçüncü partisi olan HDP’nin seçilmiş milletvekilleridir. Suça konu eylemin sistematik bir biçimde yapılmış olması eylemin münferit olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Tehdit suçunun eyleme dönüşme ihtimali ve akabinde oluşabilecek kaos ortamının kamu düzenini bozacağı, demokratik siyaset yapma ortamının zedeleneceği hususları da göz önünde bulundurulmalıdır. Zira şüphelinin bulunmaması ve cezalandırılmaması hukuka güveni azaltacağı gibi benzer eylemlerin şüpheli ve benzer nitelikteki kişiler yönünden alışkanlık arz edeceği kuvvetle ihtimaldir” denildi.

HDP’li vekiller adına suç duyurusunda bulunan Avukat Bişar Alınak, “Suça konu olayın  münferit bir eylem olmadığını düşünüyorum. Sistematik bir şekilde HDP vekillerini hedef alan bir eylem. Bu durum dahi HDP’nin ne denli büyük bir saldırıya maruz kaldığının bir göstergesidir” diye konuştu.

Hükümetin ayrıştırıcı dili ve HDP’ye yönelik kışkırtıcı söylemlerinin sonucu olarak böyle bir olay vuku bulduğunu söyleyen Av. Alınak, “HDP kriminalize edilerek onlara karşı düşmanlaştırıcı ifadeler kullanılıyor. Maalesef toplumun sinir uçlarıyla oynanmaya devam edilmesi durumunda daha vahim pratiklerle karşılaşabilinir. Bu suçun asıl faili demokratik siyaset zeminini illegalize edip, topluma ırkçılık zehrini yükleyenlerdir” diye belirtti.

Sarısaç: Tarihimize baksınlar

Tehdit edilen isimlerden biri olan Van Milletvekili Murat Sarısaç, günlerce kendisini takip eden bir aracı ve içerisindeki kişileri cep telefonuyla görüntüleyip teşhir etmesinin ardından kendisine yönelik tehditlerin arttığını ifade etti.

Sarısaç, “Yaşanan o olaydan sonra bu tehditlerin artması çok tesadüf değil. Şu an söz konusu hesap tüm milletvekillerimize tehdit mesajları gönderiyor. Bu hesapların trol değil, özellikle seçilmiş olduklarını yazdıklarından anlıyoruz. Kimseden bir korkumuz, çekincemiz yok. Bize bu yolla geri adım attıracağını düşününler önce bizim tarihimize baksınlar” dedi.

Çepni: AKP kirli savaş yöntemlerine döndü

Tehdit mesajı gönderilen İzmir Milletvekili Murat Çepni ise, bu tür tehditlerin artmasının iktidarın muhalefete dönük politikalarını bir parçası olduğunu kaydetti.

Çepni, “Bu durum 90’lı yılların kirli savaş yöntemlerinin bir icraatı. İnsan kaçırma, işkenceler ve tehditlerin yaşanması 90’lı yılları hatırlatıyor. Bu provokatif hesaplar AKP’nin kirli savaş yöntemlerine döndüğü anlamına geliyor. Muhalefet susturulamadığı zaman kontrgerilla yöntemleri tekrar devreye giriyor. Bizi tehditle susturmak istiyorlar” diye konuştu.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar