JNR Mensucat’ta sendikal baskı için yapılmayan kalmadı!

JNR Mensucat’ta sendikal baskı için yapılmayan kalmadı!

JNR Mensucat’ta işçiler Öz İplik-İş’te örgütlenmeye başlayıp, çoğunluğu sağlamaya doğru gidince fabrika yönetiminin istifa baskısı için yapmadığı kalmadı, fabrika önünde işçileri bilgilendirmek isteyen sendika yöneticilerinin karşısına da pandemi bahanesiyle yasak kararı çıkarıldı, fabrikada ise hiçbir önlem alınmış değil!

Kadirli Organize Sanayi Bölgesinde kurulu Sharabati Denim markası ile üretim yapan bin 100 işçinin çalıştığı JNR Mensucat’ta işçiler düşük ücretlere, kötü çalışma koşullarına karşı Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’te örgütlenmeye başlayıp, çoğunluğu sağlamaya doğru gidince fabrika yönetimi, jandarma ve polisin hatta yerel mahkemenin, siyasetçilerin, Ankara’nın da devrede olduğu çok yönlü bir istifa baskısına girişti.

İşçilerin e-devlet şifreleri alındı, işten atılmakla tehdit edildiler, vazgeçirilmeleri için AKP, MHP ve eski milletvekilleri devreye sokuldu, kaymakam, jandarma, polis… tarafından arandılar, akrabaları ya da işe girmeleri için referans olan kişiler üzerinden baskı yapıldı.

Birçoğu köylerden gelen işçilerin henüz tam olarak işçileşmemiş olmasının da sıkıntılarıyla birleşen bu süreçte, sendikadan istifası için aklımıza gelen her türlü baskı yapılıyor kısacası.

Öz İplik-İş, bu baskılara dönük olarak delilleriyle mahkemeye başvurduğu halde aradan geçen 15 güne rağmen herhangi bir yanıt yok.

Evrensel’deki habere göre baskı ve istifa ettirmeler karşısında Öz İplik yöneticileri fabrika önüne gelerek işçilere dönük bilgilendirmeler yapmak istediklerindeyse karşılarına Osmaniye Valiliği’nin pandemi gerekçesiyle aldığı yasak kararı çıkarılıyor. Sendikal faaliyetin karşısına “pandemi” gerekçeli yasak çıkarılırken, işçiler hiçbir önlem almadan çalıştırılıyor, maske takmıyorlar, servislere tıklım tıklım bindirilebiliyorlar.

Her açıdan vahşi bir sömürü var

JNR Mensucat Tekstil dört yıllık bir fabrika. Sahibi Suriyeli. Fabrikada 1100 işçi çalışıyor. Üç vardiya çalışan fabrikada iplik, boyahane, dokuma ve sevkiyat bölümü var. Fabrika Adana’da kurulu Bossa denim ayarında bir entegre tesis olarak kurulmuş. Kot kumaşı üretiyor. Fabrikada işçiler kötü koşullarda çalışıyor.

Fabrikada temiz su içme sıkıntısı var. İşçilerin anlattıklarına göre su içilen sebiller yosun bağlamış. İşçiler sebilin içinde kurbağa dolaşıyor diye aralarında espri yapıyor.

İşçilerden termoslarla fabrikaya su götürenler var. Fabrikada büyük su dolapları var ama arıtması yok. Su soğutucusu dolaplar normal musluk suyuna bağlı ama dolaplar uzun zamandan beri temizlenmediği için içleri yosunlaşmış, çamurlaşmış. Devir daim yapmadığında içinde su bekleye bekleye kokuyor.

Fabrikada yemekler de iyi değil. Bayat ekmek geliyormuş. Yeterince besleyici, doyurucu değilmiş yemekler. İşyerindeki sorunlardan dolayı daha önce işçiler yetkililerle görüşmüş. Hatta dilekçe yazılmış. İşçiler yemeklerin düzelmesini, su içilen soğutucu dolaplarının temizlenmesini istemiş ancak bir şey değişmemiş.

Ücret asgari ücret, zam yok ve mesailerde ise kesinti oluyor

Ücretler genel olarak asgari ücret. Ancak usta pozisyonunda olanlar asgari ücretin üzerinde alıyor. Ücretlerin düzenli ve zamanında yatırılıyor olması olumlu şekilde anlatılıyor.

Ancak 3 yılda işçilere 300 lira zam yapılmış değil. İşçiler bu durumu şöyle açıklıyor: “Üç yılda bize yapılan zam yüzde 7-8’i geçmez.” Bazı işçiler kalifiye elaman diye başka fabrikalardan transfer edilmiş, onlara da verilen zam sözleri tutulmamış.

İşçiler fazla mesailerin de eksik yatırıldığını söylüyor. Diyelim ki işçi o ay 40, 50 saat fazla mesaiye kaldı. Ama ay sonu bu yarısına kadar düşebiliyormuş. İşçi sebebini sorduğunda bordoya bakıp bir hesap yapıyorlarmış ama neredeyse işçi borçlu çıkıyormuş. Fabrikada devamsızlık primi veriliyormuş. Ama zorunlu izne gönderilen işçilerden bile devamsızlık primi kesiliyor.

JNR’in karşısında Şen Piliç Fabrikası var. Bu fabrikada da sendika yok. Ancak işçilere Kurban Bayramı parası olarak 1250 TL verilmiş. JNR ise 150 lira dağıtmış. İşçiler bu paranın da sendika isminin duyulmasının hayrına olduğunu söylüyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar