Kaçak ocak işçiler öldükten sonra mühürlendi!

Kaçak ocak işçiler öldükten sonra mühürlendi!

Kaçak maden ocağı, metan sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada iki işçinin hayatını kaybetmesi, bir işçinin de ağır yaralanmasından sonra mühürlenebildi!

Zonguldak’ın Kilimli İlçesi’ne bağlı Gelik Beldesi’nde kaçak olarak işletilen bir maden ocağında metan gazı sıkışmasıyla meydana gelen patlamada iki işçi yaşamını yitirmiş, bir işçi de ağır yaralanmıştı. Dün meydana gelen iş cinayetinden sonra kaçak ocak jandarma ekipleri tarafından mühürlendi! TTK ekipleri de ocak önündeki ekipmanları sökerek topladı.

Patlamadan yaralı kurtulan işçi Bahri Yeniay ise İstanbul Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hayatını kaybeden işçiler Erdem Korkmaz ile Uğur Korkmaz’ın yarın ilçeye bağlı Çatalağzı beldesinde kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verileceği öğrenildi.

İşçiler öldükten sonra mühürlenen ocak, Türkiye’nin maden işçileri için nasıl bir  sömürü cehennemi olduğunu, çalışmakla ölümün nasıl bir özdeşlik taşıdığını bir kez daha gösterdi.

Çalışmakla ölümün özdeş olduğu bu ocaklara sınırsız vize verildiği, gerek Zonguldak’ta gerekse diğer maden bölgelerinde sayısız kaçak maden ocağının olduğu biliniyor. Vergisi ödenmeyen üç kuruşluk işlere bile müsamaha göstermeyenler, sayısı bile bilinmeyen kaçak maden ocaklarına adeta göz yumuyorlar. Maden patronları, enerji politikalarının da bir devamı olarak adeta kollanıyor, her türlü kuralsızlıkları fiilen meşrulaştırılıyor. Denetim yapılan ocakların bile birer işçi mezarlığı olduğu bilinen bir gerçekken, tamamen denetim dışında olan kaçak ocakların ne halde olduğunu düşünmek zor olmasa gerek!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar