Kadıköy’de 8 Mart

Kadıköy’de 8 Mart

Kadıköy’de kadınlar krize, kirli savaşa, kadın cinayetlerine, güvencesiz ve esnek çalıştırılmaya karşı bir araya geldi

İstanbul’da yüzlerce kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 101. yılında “kadın emeğinin sömürülmesine karşı” Kadıköy’de bir araya geldi.

Kadıköy İskele Meydanı’nda biraya gelen Kadınlar, haksız tahrik indirimine, ev içi emeğin görmezden gelinmesine, güvencesiz ve esnek çalıştırılmaya, ucuz iş gücü olarak görülmeye ve en önce işten çıkarılmaya, torba yasaya ayrıca, kirli savaşa, ırkçılığa, militarizme karşı sesini yükseltti.

Renkli görüntülere sahne olan mitingde sloganlar ve halaylar eksik olmadı. Kürt Kadınlarının yöresel kıyafetleriyle mitinge yoğun katılım gösterdiği gözlemlendi.

“Özgürlükte Israrlı, Mücadelede Kararlıyız”, “Adım Cemile”,”Bijî Tekoşina Jine”, “Bijî Berxwedana Jinna”, “Eş başkanlık Mor Çizgimiz” dövizlerinin taşındığı mitingde, sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “Yaşasın 8 Mart”, “Katledilen Kadınlar İsyanımızdır” sloganları atıldı.

“Krize ve Şiddete Karşı Tüm Dünyada Ayaktayız” pankartının aslı olduğu kürsüden yapılan konuşmada ekonomik krizin ağırlaşan yükünün ve karşılıksız emek veren kadınların sırtına yüklendiğini belirtilerek “Ücretli emek alanında ise esnek, güvencesiz ve düşük ücretli çalışmanın yanında ilk işten çıkarılmaya çalışılan yine kadınlar oluyor. Emeğimizin sömürülmesine, krizin omuzlarımıza yığdığı yüke karşı ayaktayız” denildi.

Katledilen kadınların sesi olmaya devam edileceğinin belirtildiği konuşma “Şiddeti körükleyenlere, kadın katillerini aklayanlara, kadın ve çocukların hayatları pahasına savaş çıkaranlara, bizi yoksulluğa ve işsizliğe mahkum eden krizi yaratanlara yanıtımız, dayanışmayla büyüttüğümüz mücadelemizdir! Eşit ve özgür bir yaşam için biz kadınlar isyandayız.” Sözleriyle sonlandırıldı.

Eylem sonrasında kadınlar valiliğin yasakladığı Feminist Gece Yürüyüşüne katılmak için Taksime doğru yola çıktı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar