Kadıköy’de engellemelere rağmen Soma anması

Kadıköy’de engellemelere rağmen Soma anması

Soma Katliamı’nın 6. yılında polisin tüm engelleme çabasına rağmen anma düzenlendi

Soma’da göz göre göre katledilen en az 301 madenci için bugün birçok ilde çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. Ankara’daki anmada polis saldırısıyla 10 kişi gözaltına alınırken, İstanbul Kadıköy Rıhtım’da yapılan anma da engellemelere rağmen gerçekleşti.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından saat 18:00’de Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde toplanan kitle, polis tarafından ablukaya alındı. Eminönü İskelesi’nden kitlenin bulunduğu Beşiktaş İskelesi’ne sloganlarla yürümek isteyen gençlik örgütlerinin önü polis barikatıyla kesildi.

Pandemiyi gerekçe gösteren polis, flamalar ve sloganlar atan gençlerin kitleyle buluşmasını engellemeye çalıştı. Gençlik örgütleri bu engeli alkışlar, zılgıtlar ve “Katillerden hesabı gençlik soracak!” sloganıyla aşıp, yürüdü.

Kitle, Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde “Sizin ‘normaliniz’ Soma’dır” yazılı pankartın arkasında fiziki mesafeyi de gözeterek toplandı.

İlk olarak HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu kısa bir konuşmayla katliamın arkasındaki kar hırsını, kapitalist açgözlülüğü, iş cinayetlerinin bu bağlamda gerçek nedenlerini teşhir eden bir konuşma gerçekleştirdi.

‘”Çarklar dönecek’ diye açlık dayatıyorlar”

Soma katliamının iktidarın işçi sınıfına yönelik politikasının bir özü olduğunu kaydeden Piroğlu, “Zira bu iktidar ve temsil ettiği sermaye işçi sınıfına açlık ve ölüm dışında hiçbir seçenek bırakmıyor. Dün Soma’da, Zonguldak’ta, Ermenek’te ölümü dayatanlar, Torunlar’da ölümü dayatanlar bugün ‘çarklar dönecek’ diye açlık dayatıyorlar” dedi.

Ya bu barbarlığa işçi sınıfının boyun eğeceğini ya da ayağa kalkarak, sosyalizm şiarını yükselteceğini vurgulayan Piroğlu, “Soma’dan altı yıl geçti, adalet aranıyor. Torunlar’da bu adaletin ne olduğunu gördük. Katledilen işçilerin canının bedelini kaç kuruşla ölçüldüğünü Torunlar mahkemelerinde gördük. Bu düzenin adaletinin ne olduğunu geçtiğimiz gün toprağa verdiğimiz İbrahim Gökçek’te gördük” diye konuştu.

‘İşçilere açlık ve ölüm bu düzenin fıtratıdır, normalidir’

İstanbul Emek ve Demokrasi Örgütleri adına basın metnini okuyan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Soma katliamının nasıl gerçekleştiğini hatırlattı. “Dinmeyen acımız, kapanmayan yaramız öfkemizi, sorulmayan hesap ve adaletsizlik mücadele azmimizi kamçılıyor” diyen Saygılı, her yıl sayılar binlerle anılan işçi cinayetlerine salgın süresince uygulanan politikalar nedeniyle eklenen binlerin sermayenin işçi ve emekçilere karşı yürüttüğü bu kıyıcı savaşın ulaştığı boyutu gösterdiğini ifade etti.

6 yıl önce 301 işçiye mezar olan madenlerden 200 işçinin pozitif çıktığı haberlerinin gelmesinin geçen sürede hiçbir şeyin değişmediğinin çarpıcı bir özeti olduğunu söyleyen Saygılı, “İşten atmaların yasaklanması adı altında ücretsiz iznin yasallaştırılması, kısa çalışma ödeneğinin gaspı, güvencesiz ve esnek çalışmanın salgın bahanesi ile genelleştirilmesi, işsizliğin yığınlar halinde artması gibi sonuçlar salgının yarattığı yaşamsal tehdidi genelleştirmekte açlık ve sefaleti konjonktürel olmaktan çıkararak süreklileştirmektedir. Yani sermaye düzeninin işçilere ve emekçilere her durumda ölüm ve açlıktan başka bir vaadi yoktur. İşçilere açlık ve ölüm bu düzenin fıtratıdır, normalidir” dedi.

‘Fıtratımız direnmek, normalimiz mücadeledir’
Emek ve Demokrasi güçleri olarak Soma Katliamı’nın yıldönümünde bir kez daha “fıtratınızı da normalinizi de kabul etmiyoruz” diye haykırdıklarını söyleyen Saygılı, konuşmasını  “Sizin fıtratınız ölüm, normaliniz Soma ise bizim fıtratımız direnmek, normalimiz mücadeledir. Tüm emekçileri ve demokrasi güçlerini Soma ve salgın sürecinde başta gelmek üzere tüm işçi katliamlarının hesabını sormak ve taleplerimiz için birleşmeye kapitalizme karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” sözleriyle bitirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar