Kadıköy’de Suruç Katliamı anmasına polis saldırısı!

Kadıköy’de Suruç Katliamı anmasına polis saldırısı!

Suruç Katliamı’nın 4. yıldönümünde Kadıköy’de yapılan anmaya polis saldırdı, defalarca gerçekleşen saldırıya rağmen kitle birçok noktada yeniden toplanarak anmayı gerçekleştirme ısrarını sürdürdü, çok sayıda insan yaralandı, en az 19 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4. yılında Kadıköy’de yapılmak istenen anmaya polis saldırdı, saldırı sırasında CHP ve HDP milletvekilleri darbedildi, plastik mermilerle yaralandı. Defalarca gerçekleşen saldırılarda çok sayıda insan yaralandı ve gözaltına alındı.

Saat 18:00’de Halitağa Caddesi’nde her ay yapılan oturma eylemi sonrasında kitle Süreyya Operası’na doğru giderken başlayan saldırı, Süreyya Operası’na kadar yol boyunca devam etti. Buna rağmen polis kitlenin Opera önünde toplanmasını engelleyemedi.

Opera önünde toplanan kitlenin anmanın yapılacağı Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na geçişini kitleyi ablukaya alarak ve polis yığınağına parkın oraya kaydırarak engelleyen polisin bu tutumuna karşı barikat zorlandı. Bir kez daha plastik mermi ve kalkanlarla saldıran polis birçok kişiyi işkence yaparak gözaltına aldı. Bu sırada saldırıyı engellemeye çalışan HDP ve CHP’li milletvekilleri plastik mermilerle vurulurken, aynı zamanda darbedildiler.

Polis saldırısı sonrasında Kadıköy’ün ara sokaklarında ir araya gelen gençlik örgütleri burada da defalarca saldırıya uğradı.

Gençlik örgütlerinin kararlı duruşları ve dağılmamaktaki ısrarlarıyla çılgına dönen polis, gözaltına aldığı gençlere yerlere yatırarak işkenceyle ters kelepçe taktı.

Kalkedon Meydanı’na çıkmaya çalışan gençleri bir sokakta sıkıştıran polis, burada çok sayıda genci işkenceyle gözaltına aldı.

Bu arada polis saldırıda köpekleri de kullandı!

Kadıköy halkı da saldırıya tepki gösterdi, kafelerde oturan insanlar polise şişe, bardak, çatal ve bıçak fırlattı.

Saldırıda 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle:

Volkan Atmaca, Metin Özken, Şükran Yaren Tuncer, Şahin Tümüklü, Çağla Seven, Ebru Yiğit, Caner Delisu, Zeynel Çuhadar, Ayşe Ece Uzun, Şeyma Çopur, Okan Danacı, İlknur Çetin, Deniz Devrim Kaplan, Mehmet Korkmaz, Ayşe Ece Uzun, Gökhan Gören, Enes Sandavuç, Uğurcan Özçelik, Berkay Ustabaş.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

İlgili yazılar