Kadıköy’deki 10 Ekim anmasına Rojava tahammülsüzlüğü!

Kadıköy’deki 10 Ekim anmasına Rojava tahammülsüzlüğü!

10 Ekim Katliamı’nın 4. yılında Kadıköy’de düzenlenen kitlesel anmada atılan “Katil devlet hesap verecek!” ve Biji berxwedane Rojava!”sloganlarını bahane eden polis, kitleye saldırdı, çok sayıda kişi darbedilirken, dokuz kişi gözaltına aldı

10 Ekim Katliamı’nın 4. Yılında Kadıköy’de düzenlenen kitlesel anmaya polis saldırdı. “Katil devlet hesap verecek!” sloganını bahane eden polis, saldırı sırasında dokuz kişiyi gözaltına aldı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. yılında sendika ve meslek odalarının çağrısıyla Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelen yüzlerce kişi, “Katil devlet hesap verecek!” ve “Biji berxwedane Rojava!” sloganlarının atılmasına tahammül edemeyen polisin saldırısına uğradı.

Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı bir pankartın açıldığı anmada, 10 Ekim’de hayatını kaybedenlerin aileleri adına Mehtap Sakinci Coşgun konuştu. Katliamın anlamına değinen Coşgun, orada hayatını kaybedenlerin temel talebinin “barış” olduğunu vurgulayarak, bu talebin bugünkü savaş ikliminde kazandığı anlama işaret etti, barış ve demokrasi mücadelesinin yürütülmesinden asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Coşgun’dan sonra ortak basın açıklaması okunurken atılan “Katil devlet hesap verecek!” ve “Biji berxwedane Rojava!” sloganlarını bahane eden polis kitleyi ablukaya alarak sıkıştırdı ve kalkanlarla alandan çıkarmaya çalıştı. Bu sırada polisle yaşanan arbedede çok sayıda insan darbedildi. Kadıköy Çarşı’ya doğru iteklenen kitle ara sokaklarda protestoları devam ettirdi.

Polisin saldırısında 9 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Ersin Yükselir, Kağan Ünal, Ozan Arslan, Yiğit Candemir, Can Şaşmaz, Rıza Yurtsever, Ahmet Ediz Kankur, Göksel Kılınç, Mert Özyer. Gözaltına alınan dokuz kişinin Vatan’daki Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar