“Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası başladı

“Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası başladı

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün 25 Kasım’a kadar sürdüreceği “Kadın Cinayetlere Acil Önle” kampanyasının ilk eylemi onlarca kadının katılımıyla bugün saat 14:00’te Kadıköy Rıhtım’da gerçekleşti

Birçok kadın örgütü ve bireyin bir araya gelerek oluşturduğu Kadınlar Birlikte Güçlü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününe 2 ay kala kadına dönük şiddete, cinayetlere, taciz ve tecavüze, kadın haklarının gasbedilme çabalarına dikkat çekmek için “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası başlattı. Kampanyanın ilk eylemi bugün saat 14:00’te Kadıköy Rıhtım’da gerçekleştirildi.

Eylemde, sloganlar, pankartlar, basın açıklamasıyla kadına dönük saldırılar teşhir edilerek, bu saldırıların önlenmesi için öne çıkarılan talepler dile getirildi.

Katledilen 100 kadın, isimlerinin olduğu 100 dövizle temsil edilip, 100 ayrı kadın tarafından okunan kısa hikayeleriyle bir kez daha hatırlatıldı.

2 ay boyunca devam edecek kampanyanın süreklileştirilen eylemlerle 25 Kasım’a kadar süreceği, bugün gece 20:00’den itibaren her gün 5 dakika ses çıkarma eylemi yapılacağı, geniş kadın kitlelerin bu eyleme davet edileceği ifade edildi.

Kadınların tarihsel-toplumsal kazanımlarının gasbedilmeye çalışıldığı, nispi can güvenliği sağlayan İstanbul Sözleşmesi ve 6284’in tartışmaya açıldığı ve Türkiye’nin Sözleşme’den çekilmesi yönünde kampanyaların yürütüldüğü böylesi bir dönemde başlatılan kampanyanın bugün yapılan ilk eylemine aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinden Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy’un da olduğu onlarca kadın katılarak destek verdi.

Eylemde sık sık “Erkek şiddetini durdur” ve “6284’ü-İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık “Erkek şiddetini durdur kadın cinayetlerini önle!”, “6284 ve İstanbul Sözleşmesini uygula!”, “Kadın cinayetleri politiktir!” sloganları atıldı.

Siyah zemin üzerinde sayıların, arkasına da katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşıyan kadınlar, Kadıköy Rıhtım’dan geçen işçi ve emekçilerin dikkatini çekti.

Kadınlar Birlikte Güçlü adına Feride Eralp’in yaptığı açıklamayla başlayan eylem, 100 kadının hikayelerinin hatırlatılmasıyla sonlandı.

Nadira Kadirova ve yaşanan son kadın cinayetleri hatırlatıldı

Kampanyayla erkek şiddetine dikkat çekeceklerini belirten Eralp, “Kadın Cinayetlerini Acilen Önleyin kampanyasını başlatmak için bir araya geldik. Çünkü bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Tam da bunları söylemek için çağrı yaptığımız sırada Nadira Kadirova Ankara’da AKP’li milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulundu. Vekilin silahıyla intihar ettiğini haberlerden okuduk. Adli Tıp Kurumu raporu bir günde çıktı ve cenaze hemen Özbekistan’a gönderildi. Ailesi ve arkadaşları Kadirova’nın patronunun cinsel tacizine maruz kaldığını belirttiler ama Emniyet’te dinleyen olmadı” dedi.

 

Yetmedi 19 yaşındaki Melike Demirci eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü” diyen Eralp, şöyle devam etti: “Daha dün Ceren Damar’ın katili ‘iyi hal indirimi alırım’ düşüncesiyle hocasının kendisiyle ilişki istediği iftirasını attı. Çünkü bunun mahkemelerde işe yaradığını biliyordu. Nitekim aynı gün İzmir’de bir mahkeme boşanmaya çalıştığı kocası tarafından bıçaklanan ve ‘Beni öldürmek için yaptı’ diyen bir kadına, ‘Seni öldürmek istediyse bıçak neden derine girmedi?’ diye sormaya cüret etti. Sonra da adamı tahliye etti.

‘Yetkililer şiddeti önlemiyor’

Kadın cinayetlerinin uzun yıllardır devam ettiğinin altını çizen Eralp, “Kadınların şiddete isyanı yeni değil. Tarihimiz, kadınların şiddetten uzak hayatlar kurabilmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek, bunu yaparken birbirleriyle dayanışmak için verdikleri mücadelenin tarihi. Bu mücadeleyi bugün, bu ülkede verirken, başvuracak mekanizma bulamıyor, karakollarda ilgisizlikle karşılaşıyor, sığınaklarda şiddet uygulayan kocalarla barıştırılmaya çalışılıyor, ‘boşanmayın’ sözleri duyuyoruz. Öyle ki pek çoğumuz, sosyal medyada sesini duyurmazsa, aldığı ölüm tehditleri, maruz kaldığı sürekli şiddet yetkililer tarafından dikkate alınmayacak halde” diye konuştu.

‘Kazanımlarımızın güvencesi yine bizleriz’

Kadınların öldürülmeden önce sesini duymak, cinayete varmadan erkek şiddetine engel olmanın mümkün olduğunu dile getiren Eralp, “Yeter ki erkek şiddetine dair bir toplumsal ve siyasi irade, buna yönelik politikalar olsun. Bugüne kadar hiçbir kazanımımız bize altın tepsiyle sunulmadı. Hepsinin ardında on yılların kadın mücadelesi var. Kazanımlarımızın güvencesi de yine biziz, biliyoruz. Şiddet uygulayan erkekleri koruyup kollayan zihniyetin değişmesi yine hep birlikte ses çıkarırsak; hayatlarımıza sahip çıkarsak mümkün. Hepimizin yapabileceği bir şeyler var” diye belirtti.

‘Erkekler öldürmeyi kendisine hak görüyor, cinayetler ‘geliyorum’ diyor”

100 kadının hikayesiyle erkek şiddetine dikkat çekeceklerini vurgulayan Eralp, “Unutulmamalı ki bu 100 kadın, ne yazık ki her yıl öldürülen belki binlerce kadından çok azı ve bu kadınlara yaşatılanlar asla istisnai değil. Bazılarının ismi tanıdık, bazılarının değil; yaşları, nerede yaşadıkları, çalışıp çalışmadıkları, ne iş yaptıkları, anadilleri, hayat tarzları, cinsiyet kimlikleri değişiyor. Ama yine de burada adı geçen geçmeyen kadınların hikayeleri birbirine son derece benziyor ve hepsinin en büyük ortak noktası erkeklerin öldürmeyi kendinde hak görmesi ve cinayetlerin ‘geliyorum’ demesidir” diye belirtti.

Cinayetler önlenebilir

Kampanya boyunca farklı şekillerde erkek şiddetinin nasıl önlenebileceğini anlatmaya çalışacaklarını sözlerine ekleyen Eralp, çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 etkin bir şekilde uygulanırsa. Yeterli sığınak, kadın danışma-dayanışma merkezi ve tecavüz kriz merkezi açılırsa. Toplumsal cinsiyet eşitliği tanınır ve politika metinlerinden çıkarmaktan vazgeçilirse, kadınların ekonomik hakları güvence altına alınır ve sosyal politikalar aileye bağlı olmayan çıkarılırsa, toplumda da şiddeti ‘karı-koca arasına karışılmaz’ diyerek yok saymak yerine müdahale etme yaklaşımı yaygınlık kazanırsa kadın cinayetleri önlenir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar