Kadın katliamlarına karşı isyandayız

Kadın katliamlarına karşı isyandayız

Stuttgart’ta 20 Haziran 2020 günü, S-Bahn durağında herkesin gözü önünde eşini bıçaklayarak katleden Afganlının yargılandığı mahkemenin üçüncü duruşması, 12 Ocak 2021 Salı günü, saat 14.00’te gerçekleşti

YAŞANACAK DÜNYA

Stuttgart’ta 20 Haziran 2020 günü S-Bahn durağında herkesin gözü önünde eşini bıçaklayarak katleden Afgan’ın yargılandığı mahkemenin üçüncü duruşması, 12 Ocak 2021 günü saat 14.00’te gerçekleşti.

Duruşmaya Yeni Kadın, Kürt Kadın Hareketi, ADKH, Kadın Gözüyle, SKB, Courage, MLPD’nin yanı sıra kadınlar da katıldı. Ancak üçüncü duruşma günü için izin alınamadığından miting gerçekleştirilemedi.

Avrupa’da kadın katliamları yükseliyor
Avrupa coğrafyasında giderek yükselişte olan kadın katliamları, 2020’de özellikle de pandemi gerekçesiyle “evde kal” çağrılarıyla, son yılların en yüksek rakamlarını gördü. Afgan kız kardeşimiz Alye’nin yaşam hakkını elinden alan vahşi saldırı da, bu süreçte kadınların erkekler tarafından maruz bırakıldığı katliamlardan sadece biriydi.

Benim eşim çok iyi bir kadındı, onu çok seviyordum”
Bir kez daha katil zanlısı erkek, toplumsal yaşamda erkek olarak yer almanın kendisine verdiği güç ve özgüvenle yalanlara başvurarak, “O
lay günü ya da bir gün öncesi çok içtiğini, bu nedenle de eşini bıçakladığını hatırlamadığını” söyledi ve “Benim eşim çok iyi bir kadındı, onu çok seviyordum. Herhangi bir geçimsizliğimiz yoktu” diye başlayıp, “20 Haziran akşamı, ben S- Bahn durağında otururken eşim yanıma geldi ve çantasından çıkarttığı bıçağı, kendi kendine rastgele saplamaya başladı. Ben de onun kendisine zarar vermesini engelleyebilmek için, bıçağı elinden almaya çalıştım” dedi.

Oysa bilindiği gibi, ilk duruşmada okunan iddianamede; “Alye’nin Almanya’ya geldiğinden beri sürekli şiddet gördüğü, ayrılmak istediği için sokak ortasında, özellikle boğaz ve kalbi gibi vücuttaki ölümcül yerlere isabet edecek şekilde bıçaklandığı, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahelesinden sonra hastaneye kaldırılıp acil ameliyata alındığı, ancak tüm müdahalelere rağmen sadece iki gün hayata tutunabildiği, sonuçta çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği” açıklanmıştı.

Tanıkların ifadeleri de zanlıyı yalanlıyor
Bu duruşmada olay yerinde bulunan dört görgü tanığının ayrı ayrı ifadeleri alındı. Görgü tanıklarının verdikleri ifadelerin hepsi, zanlının verdiği ifadeyi çürütmekteydi. Çünkü tanıklar ifadelerinde, “
Olay yerine önce kadının, birkaç saniye sonra da zanlının geldiğini, zanlının kadına saldırıp önce yumruklayarak dövdüğünü, sonra bıçakla saldırarak boğazına, kalbine ve karın bölgesine olmak üzere ölümcül darbeler vurduğunu, kendilerinin kadına yardımcı olmak istediklerini, ancak adamın çok saldırgan ve elinde bıçak olduğu için korktuklarını, müdahale edemediklerini, polis çağırdıklarını” belirttiler.

Ayrıca olay yerinin yakınındaki kioskta çalışan tanık, “Kadını ve katil zanlısını daha önce kiosktan alışveriş yaptıkları için tanıdığını ve zanlı ile dönem dönem sohbet ettiklerini, zanlının “Eşiyle arasında şiddetli geçimsizlik olduğunu anlattığını” söyledi.

4. oturum, 14 Ocak 2021 Perşembe günü saat 09.15’te görülecek.

ALYE SHOJAYE YALNIZ DEĞİLDİR!
• KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar