Kadınlar birçok ilde sokaklardaydı

Kadınlar birçok ilde sokaklardaydı

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü 25 Kasım’da kadınlar, Türkiye’nin hemen her ilinde sokaklara çıkarak taleplerini, mücadele kararlılıklarını haykırdılar

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü 25 Kasım’da kadınlar Türkiye’nin hemen her ilinde sokaklara çıkarak; kadın cinayetlerinin, şiddetin tırmanmasının arkasındaki ekonomik-siyasi-kültürel bütünlüğü teşhir ettiler; “ölmek istemiyoruz” diyerek, kazanılmış tarihsel kazanımlarını gasbettirmeyeceklerini haykırdılar. Kadın cinayetlerine karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Şiddeti Önleme Yasasının uygulanmasını isteyen kadınlar, tarihsel kazanımlardan nafaka hakkının gasbedilmesine izin vermeyeceklerini vurguladılar. Krizin giderek ağırlaşan yükünün ve savaş politikalarının faturasının da kadınlara çıkarıldığını ifade eden kadınlar, tırmanan şiddet ve cinayetlerin bu iki olguyla doğrudan ilişkili olduğunu dile getirdiler.

Kadınlar Ankara’da yoğun polis ablukası ve engellemelerini kararlılıklarıyla aşarak eylemi gerçekleştirirken, İstanbul’da tahammülsüzlük, eylemin bitiminde biber gazı ve plastik mermilerle yapılan saldırıyla dile geldi.

Kürdistan’ın pek çok ilinde kadınlar valilik yasakları ve polis engellerini tanımayarak fiilen sokağa çıkıp, çeşitli eylem ve etkinlikler düzenlediler.

İSTANBUL

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın eylem yasağını “tanımayacağız” kararlılığı ve temsil ettikleri toplumsal gücün basıncıyla geri çektiren kadınlar, İstiklal Caddesi’ni doldurdular.

Binlerce kadın saat 19:00’da “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” pankartının arkasında toplanarak, İstanbul Barosu’na kadar yürüdü. Taşıdıkları dövizlerde ve haykırdıkları sloganlarda kadın dayanışmasının ve öz gücünün önemine işaret ettiler, giderek yaygınlaşıp meşrulaşan öz savunma bilincini dile getirdiler.

Eylemde “Hayatımızı savunuyoruz!”, “Erkek şiddetine son!” ve öz savunmanın meşruluğunu ifade eden dövizleriyle birlikte katledilen kadınların isimlerini taşıdılar.

Sık sık “Tesadüf değil erkek şiddeti!”, “Kadın cinayetleri politiktir!”, “Yaşasın kadın dayanışması!”, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” sloganlarını haykırdılar.

Eylemde ayrıcaŞilide katledilenDaniela Carrasco da hem dövizlerde taşındı hem de kadınlar onu temsili olarak da alana taşıdı.

İstanbul Baro’su önünde yapılan açıklamada yakın zamanda katledilen ve adalet arayışı sürdürülen kadınların isimleri hatırlatıldı: “Güleda Cankel, Şule Çet, Ecem Balcı, Nadira Kadirova, Emine Bulut, Emine Nuyan, Müzeyyen Boylu, Kübra Aşkın, Ceren Damar, Didem Akay… Sosyal medya etiketleri arasında bir kadının adını daha görmekten korkar olduk. Çünkü bu ya o kadının hayatta olmadığı ya da korkunç bir şiddete uğramasına rağmen adalet bulamadığı anlamına geliyor.

Ve umudumuz birbirimizde…

“Artık yeter! Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok diyoruz” diye haykıran kadınlar, “Biz kadınların isimlerinin ölümleriyle değil yaşamlarıyla, yaşadıkları şiddetle değil gerçekleştirdikleri hayalleriyle haber olduğu bir dünya için buradayız! Ve umudumuz birbirimizde. Umudumuz birlikteliğimizden aldığımız güçte, kadın dayanışmasında. Umudumuz her gün şiddetten uzak bir hayat için her bir nefesimizle verdiğimiz ortak mücadelede. Bundan daha ferah, daha özgür, daha eşit, kimsenin kimliğinden ötürü şiddete uğramayacağı bambaşka hayatlar hayal ederek el ele veriyoruz. Bunu biz yapmazsak kimse bizim için yapmayacak, biliyoruz. Ve hep birlikte sesleniyoruz: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Yaşasın kadın dayanışması!” diyerek mücadele çağrısında bulundular.

Basın açıklaması bittikten sonra polis saldırıya geçti. Kadınlar biber gazı ve plastik mermilerle gerçekleşen saldırıya toplandıkları her noktada yeniden eylem yaparak yanıt verdiler.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen kadınlara polis engel olmaya çalıştı. Eylem öncesinde tüm bölgeyi yığınakla ablukaya alan polis, kadınların kararlılıkları karşısında barikatları kaldırmak durumunda kaldı. Birkaç kere yaşanan gerilimden sonra kadınlar kitlesel ve coşkulu şekilde Sakarya Caddesi’ne girdiler.

Mirabel Kardeşler’in ve Türkiye’de katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıyan kadınlar, “Yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddeti karşısında birbirimizle dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Hakkımız olanı ancak sokakta alacağımızı biliyoruz” dediler.

Ankara’daki eylemde de Şili’de katledilen pandomim sanatçısı Daniela Carrasco’yu unutmadılar, dünyanın dört bir yanında direnen kadınlara selam yolladılar.

İZMİR

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla ÖSYM binası önünde toplanan yüzlerce kadın, yürüyerek geldikleri Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaparak, “Bu sisteme karşı mücadele etmek zorundayız” dediler.

“Şiddetsiz, krizsiz, sömürüsüz, savaşsız… Eşit ve özgür bir dünyada yaşamak istiyoruz!” pankartı açan kadınlar; “Kadın cinayetleri politiktir!”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle!”, “Erkek vuruyor devlet koruyor!” sloganlarını haykırdılar.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 nolu kanunun uygulanmasını isteyen kadınlar, nafaka hakkı başta olmak üzere kazanılmış tarihsel haklarının gasbedilmesine karşı mücadele kararlılıklarını vurguladılar.

İzmir’de direnişte olan işçi kadınları da Şili’de, dünyanın pek çok ülkesinde sokaklarda direnişi örgütleyen kadınları da selamladılar.

Kürdistan’ın birçok ilinde kadınlar polis engellerine, valilik yasaklarına rağmen sokaklara çıkarak, kadın düşmanı politikaları, savaşı, cinayet ve şiddeti protesto ettiler.

Adana’da, Kocaeli’nde, Bursa’da, Eskişehir’de, Kayseri’de, Antakya’da, Balıkesir’de, Muğla’da ve diğer birçok ilde kadınlar sokaklara çıkarak, çeşitli etkinlikler düzenleyerek kadın cinayetlerine dikkat çektiler, tarihsel kazanımların gasbedilmesine izin vermeyeceklerini haykırdılar. Dünyanın direnen kadınlarını selamladılar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar