Kadınlar geceleri de sokakları da meydanları da terk etmeyeceklerini yine gösterdiler!

Kadınlar geceleri de sokakları da meydanları da terk etmeyeceklerini yine gösterdiler!

17. 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, tüm engellemelere, yasaklara ve polis saldırısına karşın gerçekleşti, polis kadınların inatçı direnişlerini kıramadı

Her yıl Taksim’de on binlerce kadının katılımıyla gerçekleşen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün 17’incisi; yasak kararına, polis yığınağına, ulaşımın engellenmesine rağmen binlerce kadının Taksim’in pekçok noktasında polis saldırılarına inat sloganlarını haykırmaları, geç saatlere kadar meydanı terk etmemeleriyle gerçekleşti.

Taksim Fransız Kültür Merkezi önüne çağrısı yapılan ve “Bu bir feminist isyandır” sloganıyla planlanan yürüyüş öncesinde polis İstiklal Caddesi’ne açılan tüm sokakları bariyerlerle kapattı, birçok noktaya yığınak yaptı. Karaköy tramvay, Kabataş-Taksim finiküler, metro ulaşımını da gecenin ilerleyen saatlerine kadar kapalı tuttu.

Kadınlar; binlerce polis, akrepler, TOMA’lar, ulaşım engellerine rağmen binler olup Taksim’e aktı.

Belirlendiği gibi Fransız Kültür Merkezi yanı ve İstiklal’in pekçok noktasında toplanarak sloganları, flamaları, dövizleri ve öfkeleriyle “Geceleri de sokakları da meydanları da terketmiyoruz!” diye haykırdılar.

Fransız Kültür Merkezi’nin yan sokağında toplanan ve saatlerce dağılmamakta ısrar eden, “bu yürüyüşü yapacağı” kararlılıklarını dile getiren kadınlara polis bir süre sonra gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırıdan sonra kadınlar direnişi İstiklal’in birçok sokağına taşıdı, Karaköy-Galata bölgesine kadar birçok noktada gruplar halinde eylemler gerçekleştirdi, saldırı da geniş bir alana yayıldı.

Kadın dinamiğinin gücünden korkan ve onu bu baskılarla sindirebileceğini sanan devlet, kadınların pes etmeyen kararlılığı karşısında bir kez daha pes etmiş oldu!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar