Kadınları düşman ve savaş ganimeti gören paylaşıma takipsizlik!

Kadınları düşman ve savaş ganimeti gören paylaşıma takipsizlik!

Yargı, Canan Kaftancıoğlu, Berna Laçin, Nevşin Mengü ve Feyza Altun’u savaş ganimeti gibi görüp, hakaret ve cinsel saldırı tehdidi içeren sosyal medya paylaşımı için açılan soruşturmada paylaşımı “eleştiri” olarak görüp, akladı!

Dönemin ruhu en lümpen kesimlerin o vıcık vıcıklığının tüm devlet kurumlarını da sarmalayarak çürüttüğü bir ağırlıkla üstümüze çöküyor. İhraçlar ve sayısız düzenlemelerle delik deşik edilen üniversiteler; kadın öğrencilerin fotoğraflarından şehvet duyan ya da sınav anında porno izleyecek kadar kendisini kaybetmiş “akademisyenlere” emanet. Savunma ayağı da başkanlık rejimine kilitlenmeye çalışılan yargı, her türlü ahlaksızlığı kendi ideolojik kodlarıyla aklayacak, bu kodlar dışında kalan her şeyi mahkum edecek tek tip üretim yapan bir fabrika gibi çalışıyor. 3,5 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunan bir adamın ifadesinin alınmamış olmasını bile umursamıyor, ısrar eden avukatları azarlıyabiliyor mesela. Konu sosyal medyada gündemleşmese bu böyle sürüp gidecek belli ki. Bursa’da bir kamu kuruluşunda çalışan kadına kalçasını elleyerek cinsel tacizde bulunan müdürü “babacan tavırlar” diye aklayabiliyor!

Artık mide bulandırıcı bir süreklilik kazanan bu yaklaşım; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü ve avukat Feyza Altun’u hedef alan o iğrenç paylaşımı yapanları da akladı, paylaşımlarını “ağır eleştiri niteliğindeki davranış” olarak görüp, açılan davada takipsizlik kararı verdi.

Kadir G. adlı insan müsveddesi, sosyal medya hesabına “etik kurallara uyacağım” anlamına gelen AKP icadı “millilik” yeşil topları koyarak, “Darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan’ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin, şimdiden söyleyeyim” gibi alçakça bir paylaşımda bulunmuştu.

Kendileri için tek etiğin çıkar ağlarıyla bağlandıkları bu çürümüş düzenin korunması, onun tüm kodlarını en lümpence biçimde gündelik hayatın içine taşınması, kadınlar söz konusu olunca da kendi ölçütleri dışına çıkan tüm kadınları savaş ganimeti olarak görmeleri olduğunu ilan edercesine…

1 Mayıs’ta ‘elmeru_baba’ kullanıcı adıyla Twitter’da yapılan bu paylaşım büyük tepki toplamıştı.

Oyuncu Berna Laçin de paylaşım hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan Kadir G. hakkında “sesli ve yazılı görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlattı.

Mahkeme de “Açık olmayan bazı sözlerin hakaret kapsamına girip girmediğinin değerlendirilmesi için bu sözlerin içeriğinin bulunması ya da çok açık biçimde anlaşılır olması gerekmektedir” diyerek Kadir G. Gibilerin yaklaşımına hukuksal bir hale geçirmiş oldu!

Takipsizlik kararında Yargıtay kararlarına atıfta bulunularak, söz konusu davranışın “ağır eleştiri niteliğindeki davranış”, “kaba söz” ve “kaba ve nezaket dışı hitap tarzı” olduğu belirtilerek, bu tür davranışların hakaret suçunu oluşturmayacağı savunuldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar